Bahçeli Evi Olanlar Bahçelerini Nasıl Değerlendirebilir?

Şehirleşen toplum büyük kentlerde bir arada yaşamanın gereği olarak çok katlı binalara hapsolmuşlardır. Bu durum yaşama alanlarının beton ve camdan ibaret olması sonucunu doğurmaktadır. Çok az da olsa bahçeli evde yaşama şansına sahip olanlar bahçenin tadını çıkarma zevkine de sahip olurlar.

Bahçesi olan evlerde yaşayan aileler bahçelerini çok değişik işlerle değerlendirebilirler. Bu değerlendirme işi bahçenin büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak çok daha fazla alternatifle biçimlendirilebilir.

Bahçenin Büyüklüğüne Göre Değerlendirme

Evin bahçesi evin metrekare alanı hesabı ile birçok amaç için birçok farklı şekilde kullanılabilir. Örnek olarak 500 metrekare bir bahçesi olan ev başta meyve veren birçok ağaca ev sahipliği yapabilir.
O meyve ağaçları, bölgeye has özellikte bir çeşit meyve türü olabileceği gibi benzeş birçok çeşit için de faydalanılacak meyve ağaçlarından seçilebilir. Ancak bu gibi geniş bahçelerde genellikle daha fazla çeşit tercihi yapılmalıdır. Örnek olarak hemen her bölgede yetişebilen meyve çeşitleri tercih edilebilir. Ceviz, kiraz, erik, incir benzeri meyve ağaçları hemen her bölgede yetişir ve verimli olur. Portakal limon ve kiraz türü meyveler ise daha çok ılıman iklimli yerlerde yaşayan bahçeli evi olanlar tarafından tercih edilmelidir.
Aslında ağaçların en özeli olan zeytin bu tür bahçeli evlerin gözdesi olması gereken bir ağaç türüdür. Bahçe büyüklüğü 100 metrekarenin altında olan ev sahipleri bir iki ağaç tercihinin yanı sıra tamamen organik olarak yetiştirebilecekleri sebze ve meyve çeşitlerine yönelebilirler.

Organik Tarımınızı Yapın
Çilek başta olmak üzere bağ üzümleri denenebilir. Sebze ise hemen her koşulda yetişme özelliği olan türlerden seçilmelidir.
Domates, biber, salatalık, soğan, marul gibi hem bahçesi olan ev sahibinin zihnini dinlendirecek, hem de hanede oturan ev sakinlerinin doğal ortamında ürettiği ürünün keyfini sürmelerine neden olacaktır. Son yıllarda bahçe meyveciliği ve sebzecilik çok fazla tercih edilmektedir.

Bahçeli Evi Olanların Bahçelerini Kalıcı Değerlendirme Alternatifleri
Bahçeli evi olanlar bahçelerinin büyüklüğüne göre bahçelerini kalıcı olacak bazı donanımlarla değerlendirebilirler. Bu değerlendirme başta dinlenme işlevini sağlayacak basit kurgular şeklinde olabilir. Bir salıncak, bir oturma köşesi.
Mangal alanı, evcil hayvanlar için göze hoş gelecek evler. Bunun dışında özellikle gül ağırlıklı çiçeklerden oluşan bir gül damı. Gül damı özellikle sarmaşık güllerin oluşturduğu öbekler diğer çiçeklerin katkısı ile olağanüstü bir farkındalık yaratacaktır. Bu damları begonviller ve hanımelleri ile çeşitlendirmek mümkündür.

Kendinize Doğal Bir Dünya Yaratın
Bahçeniz 30- 40 metrekarenin altında ise kendinize göre bir hobi bahçesi alanı kurmanız olasıdır. Bu hobi köşesinde ailenizin diğer fertleri ile faklı şekilde eğlenceli ve yararlı işlere imza atmanız mümkün olacaktır.
10 metrekare ve altı bahçeli evleri olanlar için bahçelerini değerlendirmeleri çok daha farklı düşünceler geliştirebilir. Buna verilebilecek örnekler göze çarpacak bir şekilde dizayn edilecek olan süs köşeleridir. Örnek olarak renkli kağıtlar kullanılarak yapılacak rengarenk fırdöndüler basit ışıklandırma yöntemleri ile geceleyin bahçenizde görsel bir şenlik yaratacaktır.
Son olarak bahçeli evi olan ev sahipleri şayet bahçeleri bol güneş alan bir konumda ise bahçelerine bahçelerinin büyüklüğüne göre güneş paneli yerleştirerek evinin enerji gereksinmesini karşılayabilir.

Bahçeli Evi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?
Bahçeli ev demek, çevredeki haşerata hazırlıklı olmak demektir. Bu yüzden düzenli olarak bahçelere ilaçlama yapılması, evlerin içinin de bahçenin de her türlü zararlıya karşı hazırlıklı olması gerekmektedir.
Özellikle kapı ve pencerelerdeki sinekliklerin kullanılarak başarılı bir şekilde uçan böceklerden evin içinin korunması önemli bir hazırlık olacaktır.
bahçelere ilaçlama yapılması, hobi bahçesi, bahçe meyveciliği, bahçesi olan evlerde yaşayan aileler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir