Biyolojik Genel Kültür Konuları Neler?

 

 

Biyolojik genel kültür, doğunuz çevre ve ailenizden kalıtsal ve çevrenin etkisi ile sonradan edindiğimiz genel kültür bilgisi olarak değinebiliriz.

 

Biyolojik genel kültür örneklerini ülkemizden verelim. Doğu Anadolu’da yaşan bir genç ile ege de yaşayan bir gencin hayata bakışları inanç seviyeleri ya da aile bağlarına kadar farklılıklar olabilir. Bunların genel sebebi biyolojik olarak atalarımızın atalarından, daha sonra bir sonraki kuşaklara aktarılarak genler ve içinde yaşadığımız çevredir.

 

İyi ya da kötü olarak değerlendiremeyeceğimiz gibi doğru yanlış olarak da değerlendiremeyeceğimiz genel kültür bilgileri kişiye, yöreye hatta toplum yapısına göre farklıdır.

 

 Peki, biyolojik genel kültür konuları neler?

 

Din, dil, ırk, çevre, vücut yapısı, hastalıklar, hayata bakış açısı, kitap okuma seviyesi, eğitim seviyesi, topluma bakış, devlete bakış, cinsiyet ayrımcılığı, ekonomik düzey, para, iletişim teknikleri, şiddet, cinsellik, saygı, sevgi, dünya görürü, bilime bakışı, kadın erkek eşitliği, olaylara ve fenomenlere bakışı… eklenebilecek daha bir çok konu başlık bulunabilir. Önemli olan bunların nasıl göründüğü ve karşılaştırıldığıdır. Kişi büyürken yaşadıkları da genel kültür yapsına etkilidir. Ancak bunları sadece çeşitlilik anlamında karşılaştırabiliriz. Onun dışında hiçbir şekilde sınıflandırmak, ayrıştırmak doğru değildir. Konularla iligili fikirler paylaşılabilir.

 

Mesela kadın erkek eşitliği kavramını ele alalım. Feminizm kavramını birçok insan kadının daha üstün olduğunu kadınların öne çıkarılması gerektiği, kadınların toplumdan dışlandığını düşündürten bir kavramdır. Bu kavram bizlere biyolojik genel kültür olarak gelmiştir. Hâlbuki feminizm kadın erkek eşitliği savunan bir kavramdır. Kadınlarında erkekler kadar toplumda yer alabileceğinden ve savunan bir yapıdır.

 

Kitap okuma kavramını ele alalım. Kitap okuyan bir ailede büyüyen bir çocuk daha farklı bir dünya görüşüne sahip olacaktır. Ancak iş gücünün daha ön planda olduğu bir ailede büyüyen çocuğun dünya görüşü daha farklı olacaktır. Biri fikirlere ve düşüncelere daha çok önem verirken diğeri kas gücüne ve çalışmaya daha önem verebilir.

 

Bu öne sürdüğüm fikirlerin hepsi sadece düşünceden ibarettir. Kesin böyledir diye bir kanı söz konusu değildir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir