Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Kültür Sanat Etkinlikleri

Gelişen teknoloji ile yaşamımıza giren akıllı cihazlar bizleri adeta bu aletlere esir etmiştir. Yaşamın hemen her etkinliğini gerek telefon gerekse bilgisayarların internet bilgilendirmesi ile yönlendirir hale geldiğimiz kesindir. Bu durum her kesimde olduğu gibi kültür sanat etkinlikleri faaliyetlerimizi de bu yöntemlerle yapar hale gelmemize neden olmaktadır. Özellikle çocuklarımız pratikten yoksun sadece internette verilen bilgilerle kültür sanat etkinlikleri ile yetinir olmuşlardır.

Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Kültür Sanat Etkinlikleri
Çocuğunuzla bire bir uygulama yolu ile birçok kültür ve sanat etkinliklerini kolayca yapmak mümkündür. Bunun için yapmanız gereken ilk eyleminiz, çocuğunuza ayıracağınız zaman ve onu bilgisayar ve telefonların hazır sunulan etkinliklerinden uzak tutmakla başlamaktır.

Bilmeniz gereken bir çocuğun günlük olarak fiziksel aktivitelere katılması bunu sanat ve kültür etkinlikleri ile süslemesi onun fiziksel ve ruhsal gelişimine çok büyük katkı sağlayacağıdır. Bu yolla çocuk kemik yapısı başta olmak üzere beyin ve ruh sağlığı açısından da kendini geliştirecektir.

Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Kültür Sanat Etkinlikleri Neler Olabilir?
Özellikle okul yaşındaki çocukların okul gidiş dönüşlerini mümkün olduğu kadar yürüyerek yapmasına çalışın. Bu yürüyüş sırasında çevreyi gözlemesine izin verin ve bu gözlemlerle bilgilenmesine yardımcı olun.
Örnek olarak yolda göreceğiniz herhangi bir doğal obje, mesela bir ağaç hakkında onu bilgilendirin sorular sormasını sağlayın. Mümkün olursa onun ağaca tırmanmasına izin verin. Bunun yanı sıra bitkilerin oluşumlarını ağaç örneği ile araştırmasını sağlayın. Birçok yararlı objenin bitkilerden elde edilebileceğini öğretin. Mesele bir kavalın bir sazın ağaçtan yapıldığını bu nedenle bitkilerin sanat etkinliklerine katkı verdiğini anlatın.

Aşama Aşama Onu Sanata Hazırlayın
Bir hafta sonunu çocuğunuza ayırarak onunla canlı bir dinletiye gidin. Bir sanatçının veya sanatçılar gurubunun dünyasına canlı olarak girebileceğini gösterin. Çocuğun bu yolla bir sanat tercihini yapabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Birçok kişi çocukla yapılabilecek kültür sanat etkinlikleri konusunda hemen pes eder. Çünkü çocuklar ilk zamanlarda biraz sıkılabilir.

Müzeleri İlk Olarak Birlikte Gezin
Çocuğunuzla tarihi mekanları ve müzeleri gezin. Hiçbir tarihi yapı veya müze ekranlarda yapılan gösterimlerle kendini tam olarak ifade edemez. Her anı yaşayarak öğretmeye çalışın.

Tarih Kültürünü Görerek Öğretin
Tarihi yapı ve eserlerin kendine has kokusu ve ruhunu çocuğunuza aşılayın. Onun bu yolla tarih kültürünü derinlemesine algılamasını sağlayın. Çocuğunuzla mümkün mertebe toprakla haşır neşir olun. Ona basit bir şekilde pratikte göstereceğiniz bir fidan dikimi ile botanik kültürüne inmesine yardımcı olun. Toprakla yapılan birçok sanat eserinin canlı örneklerini verin.

Şarkı Söyleyin
Fırsat buldukça çocuğunuza şarkı söyletmeye çalışın. Şiir yazmasını teşvik edin. Bu hareketiniz çocuğunuzun ruh gözünü açmasına yardımcı olacaktır.
Çocuğunuzla gideceğiniz bir deniz sahilinde onunla kumlar üzerinde çeşitli resim egzersizleri yapın. Yaptıklarınızı çeşitli sorularla yaratıcı değişikliklerle bezemesine yardımcı olun. Dalgaların ve denizin hikayesini sorduğunuz sorularla mitolojiye kadar uzanmasına izin verin.
Küçük el aletleri ile evinizde çocuğunuz ile çeşitli sanatsal objeler yapmaya çalışın. Bunun için çeşitli yöntemler denemesine izin verin. Çocuğunuza çamurun öneminden bahsedin. Onunla çamurdan objeler yapın örnek olarak bir çamur araba yapmasını sağlayın onu çeşitli fikirlerle değişime uğratmasına katkı sağlayın.

Çocuğunuzla Yapacağınız Kültür Sanat Etkinlikleri Ona Ne Katar?
Çocuğunuzla yapacağınız kültür sanat faaliyetleri onun başta beden yapısı olmak üzere beyin ve ruh sağlığının önemli ölçüde gelişmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuz bu yolla ileride yapması gereken işi anlamasına yol açacak yeteneklerini ortaya çıkarmasını açısından çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Herkes çocukla yapılabilecek etkinlikler yaratarak kaliteli zaman geçirebilir.
Çocukla yapılabilecek kültür sanat etkinlikleri, kültür sanat etkinlikleri, çamurdan objeler, çocukla yapılabilecek etkinlikler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir