Dikkatimizi Nasıl Toplarız?

 

 

Özellikle öğrencilerin ders çalışmasına engel olan dikkat dağınıklığının belli sebepleri vardır.

 Dikkat Dağınıklığının Temel Sebepleri

 

Çalışırken dikkatimiz sürekli olarak dağılır ve başka şeyler düşünmeye, başka yerlere odaklanmaya başlarız bunun başlıca sebepler çalışma alışkanlığımızın olmaması ve beynimizin başka şeylerle dolu olmasından kaynaklanır. Dikkatimizi toplamadan başarılı olmak çok zordur. Çalışma isteğiniz yoksa çalışmak yerine başka şeylerle uğraşmak istediğinizi gösterir. Eğer gerçekten başarılı olmak isterseniz ilk önce kafanızı boşaltmanız ve sizi rahatsız eden problemleri çözmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yaptığınız işte başarılı olmaz yahut ilerleyemezsiniz.

 Dikkatimiz Nasıl Toplayabiliriz

 

Gereksiz soru ve sorunlar ile beynimizi meşgul etmemeliyiz. Eğer sorununuzu işinizin başına oturmadan halledebiliyorsanız işe başlamadan sorununuzu çözmelisiniz çünkü çözmezseniz aklınız sürekli oraya kayacaktır. Eğer o an çözebileceğiniz bir iş değilse bir kenara not alıp daha sonra çözeceğinize beyninizi inandırın bu dikkatinizin dağılmasını önleyecektir.

 

  •             Duygusal sorunları belli bir süre rafa kaldırmayı deneyin.
  •             Çalışırken küçük detaylara takılıp kalmak yerine olayın genelini anlamaya çalışın bu sayede ilerleyen zamanlarda o küçük detayların da açıklığı kavuştuğunu göreceksiniz.
  •             Düzensiz ve amaçsız çalışmayın. Kendinize bir hedef ve bir amaç belirleyiniz bu hedefinize daha rahat ulaşmanızda yardımcı olacaktır.
  •             Sürekli notlar alarak beyninizi dinç tutmaya çalışın.
  •             Kendinize bir çalışma programı oluşturun böylece ne yapacağınızı bilmeyip kafanız karışmaz.
  •             Bedeniniz yorgunsa bir şeyleri algılamanız güçleşecektir. Çalışırken dinlenerek çalışın.
  •             Gürültü dikkatinizi dağıtacaktır. Dikkatinizin dağılmaması için daha sessiz ortamlar seçmelisiniz çalışmak .
  •             Kendinize bir çalışma ortamı kurun ve çalışmanızı orada gerçekleştiriniz.

 

Yapamadığınız anlamadığınız yerlerde pes etmeyin. Biraz bedeninizi ve zihninizi dinlendirin ve araştırarak anlamadığınız şeyin temelini kavrayın böylece dikkatiniz dağılmaz motivasyonunuz düşmez ve yapmaya başladığınız işi başarılı bir şekilde sonlandırırsınız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir