Kabaran Kekin Çökmesini Engelleyecek Püf Noktaları

Kabaran Kekin Çökmesini Engelleyecek Püf Noktaları

En kolay hamur işi tarifi olarak kek görülse de pofuduk ve çökmeyen kek yapmak oldukça maharet istemektedir. Bu yüzden güzel keke yapıyor olmak aslında büyük yetenektir. Çünkü genelde fırında iken kekin çok kabardığı gözlemlenir ancak çıkarınca çökmüş olur. Hatta bazen ortası içine çökmüş olur. İşte bunun nedenleri nedir? Kekin çökmesi nasıl engellenir? Püf noktaları nelerdir?

Yumurtalara Dikkat

Kekin çökmesi ilk olarak yapılışı ile ilgilidir. En başta şeker ve yumurtanın karıştırılacağını herkes bilir ancak biz size bir ip ucu verelim. İlk olarak yumurtanın beyazını çırpma kabına alarak şekerle çırpın. Bunu blendırla köpük olana kadar devam ettirin. Daha sonra diğer sıvı malzemeleri katarak homojen olana kadar karıştırın.

Yumurta beyazının jölemsi kıvamı nedeniyle oldukça zor dağılır. Ancak sarısı kolayca dağılmaktadır. Bu yüzden beyazının köpük köpük olmasını sağlayın.

Katılar Ayarı, Sıvılar Ayrı Karıştırılmalı

Kekin sıvı malzemelerini yukarıdaki tarife göre karıştırın. Başka bir kapta ise katı olan malzemeleri karıştırın. Yani un, kabartma tozu, kakao ya da pudra şekeri gibi malzemeler ayrı bir kaba elekten geçirilerek koyulmalıdır. Tüm malzemeler elenerek koyulduktan sonra ise kuru bir kaşıkla homojen karışım elde edilmelidir.

Eğer ölçülerden emin değilseniz karışımın ununu az katabilirsiniz. Böylece kekin kıvamına göre bir miktar yine elemek suretiyle un ekleyebilirsiniz.

Sıralama Önemli

Keki yaparken ilk olarak sıvı karışımları hazırlıyoruz. Daha sonra ise kuru karışımları hazırlıyoruz. Sıvı karışım üzerine katı karışımı dökerek karıştırın. Kekin kıvamını kontrol edin ve içinize sinmezse az miktarda süt ya da un gibi ilaveler yapabilirsiniz. Kekinizin hamurunun köpük köpük ve homojen olduğunu fark edeceksiniz. Pişince de böyle olacaktır. kekin en önemli püf noktası hamurudur.

Sade bir kek yapmak için bu tarif yeterlidir. Ancak kekin içerisine malzeme katacaksanız onu da belirtelim. Ceviz, üzüm, fındık, elma, havuç gibi keke katılacak malzemeler varsa en son konulmalıdır. Çünkü keki sulandırabilir.

Son olarak kekiniz pişerken önceden ısınmış fırına koyarak ve fırını açmadan pişirmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir