24 Saatlik İdrarda Kreatinin Testi

24 Saatlik İdrarda Kreatinin Testi

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

İdrar testi sağlık alanında en çok gereksinim duyulan uygulamalardan biri olarak bilinmektedir. Öyle ki bu test ve uygulamalar sayesinde kişilerin sağlık sorunlarını tespit etmek mümkün olabilirken, vücudun asit ve baz dengesini kontrol etmek de kolay hale gelecektir. Peki son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz uygulamalardan biri olarak bilinen 24 saatlik idrarda kreatinin testi nedir ve nasıl yapılır? 24 saatlik idrar nasıl toplanır? Öncelikle bu testin uygulama amacının kan kreatinin düzeyiyle birlikte, kreatinin klirensinin hesaplanmasıyla ortaya bir değer çıkarmak için yapıldığının bilinmesi gerekir. Kreatinin klirensi ise aslına bakıldığında insan vücudunun en önemli parçalarından biri olarak böbrek fonksiyonlarının en önemli göstergesi olduğunu söylemek mümkündür.

24 saatlik idrarda kreatinin testi sayesinde insan böbreğinin düzgün çalışıp çalışmadığının tespiti yapılabilmektedir. Değerlendirmeler ise genellikle sonucun düşük ya da yüksek olmasına göre belirlenmektedir. Peki, 24 saatlik idrarda kreatinin testi için neler gerekiyor? Bu testi başarılı bir şekilde yaptırabilmek için ilk ve en önemli ihtiyaç elbette ki idrardır. Ancak bu testin daha doğru ve düzgün sonuç verebilmesi için 24 saat arayla yine farklı idrarların verilmesi gerekecektir. Test sonuçları erkeklere ve de kadınlara göre farklı sonuçları ortaya çıkarabilir. Genellikle 24 saatlik idrar kreatinin testi erkeklerde 955-2936 mg/gün normal değer olarak görülürken, kadınlarda bu değerin 601-1689 mg/gün olarak hesaplandığı bilinmektedir. Peki, kreatinin nedir?

Kreatinin bilindiği gibi insan kaslarının iç kısmında bulunan bir maddedir. Daha iyi bir tanımlama ile kaslarda yer alan kreatinin ve de fosfokreatinin maddelerinin kullanılmasıyla ortaya çıkan bir tür değer olduğunu söyleyebiliriz. Kişilerin kas kütlesi arttıkça kreatinin miktarında da değişkenlikler söz konusu olabilir. Tabi ki bu oran kas seviyesinin azaldığı durumlarda da değişebilmektedir. Aynı zamanda kan dolaşımıyla birlikte kreatinin maddesinin böbreklerde süzülerek dışarı atılması mümkündür. Gün içerisinde tüketmiş olduğumuz protein içerikli gıdalar ile de yine kreatinin oranının değişmesini sağlamak kaçınılmazdır. 24 saatlik idrarda kreatinin testi ile böbrek hastalıklarının ortaya çıkarılması ve tedavi sürecine başlanılması olasıdır.