Ağız Ve Diş Sağlığı Kusurları Nelerdir?

Ağız Ve Diş Sağlığı Kusurları Nelerdir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Ağız ve diş sağlığı özellikle sağlıklı olduğumuz zamanlarda önem verilmesi gereken  başlıca unsurlar arasındadır. Çünkü  ağız içerisinde gerçekleşen ağrıların en büyük kaynaklarından bir tanesi dişlerde oluşan hasarlardır. Dişlerde gerçekleşen bu sorunların çözülmesi ile ilgili çalışmalar yapan pek çok branş bulunur.  Bu branşlardan birisi de ortodonti olarak adlandırılır. Peki ortodonti terimi ile anlatılmak istenen nedir? Ortodonti branşı hangi illerde bulunur?

 

Ortodonti diş çapraşıklığı ile alt ve üst çenelerin düzeltilmesi durumu ile ilgilenen bir diş hekimliği branşı olarak bilinir. Yapısı bozulmuş, Kötü konumlanmış çapraşık haldeki dişlerin çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazladır. Bu durum çene kaslarında daha fazla baskıya neden olabilir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında baş ağrıları, sırt ve omuzlarda ağrılar görülür.

 

Ortodonti branşı pek çok şehirde bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Konya ilimizdir. Yukarıda saydığımız sorunlarımız sizde de mevcutsa Konya ortodonti ile daha sağlıklı bir ağız yapısına sahip olabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili karşılaşılan problemlerden bir tanesi de dişlerde meydana gelen eksilmelerdir. Yaş ilerledikçe pek çok kişinin dişleri çürümekte bazı durumlarda İlerleyen bu çürükler diş kaybına neden olmaktadır. Günümüz imkanlarıyla meydana gelen bu olumsuzluk farklı yöntemler ile giderilebilmektedir. Bu yöntemlerden birisi implant olarak bilinir. Peki implant hangi durumlarda yapılmalıdır?

 

İmplant Hangi durumalarda Yapılmalıdır?

 

Dişlerde meydana gelen eksilmeler hem fonksiyonel olarak hem de estetik açıdan farklı sorunlar oluşturur. Eksik dişlerin artmaya başlaması ile birlikte etkin bir şekilde çiğneme yapılamaz. Dişlerde oluşan Bu kayıplar ağzın kapanış şeklini de değiştirdiğinden dolayı çene eklemlerinde zamanla sorunlar oluşabilir. Diğer yandan meydana gelen görüntü bozuklukları sonucunda kişilerin psikolojilerini de olumsuz yönde ilerlemeye gözlenebilir. İmplant yöntemi bu şekilde diş kaybı görülen kişiler de eski diş yapısına tekrar kavuşmayı sağladığı gibi psikolojik açıdan da kişinin kendine güvenini geri getirir. Sizlerde Konya implant tedavi yöntemi ile eksik dişlerinizin yerine  yenilerine kavuşabilirsiniz.

 

Kanal Tedavisi Nedir?

 

Ağız ve diş sağlığı açısından gerçekleşen ve sıkça karşılaşılan sorunlardan belki de en büyüğü diş çürükleridir. Başlangıçta farkedilmeyen bu çürükler zamanla önce sızlamalara, daha sonra da kesintisiz ağrılara yol açar. Hatta bu aralar o kadar şiddetlidir ki insanı uykusundan bile uyandırabilir. Bu çürüklerin yol açtığı hasarın giderilebilmesi için kullanılan yöntemlerden birisi  kanal tedavisidir. Peki kanal tedavisi nasıl yapılır?

 

Kanal tedavisinde mevcut duruma göre birden fazla seans gerektiren adımlar atılabilir.  Bu adam adımlar aşağıdaki gibi gerçekleşir;

 

  • İlk olarak ön dişlerin arka kısımlarında ya da azı dişlerin Kuronunda bir delik açılır.
  • Çürümüş olan kısım yani pulpa çıkarıldıktan sonra boşluk ve kök kanalları iyice temizlenir ve kanal dolgusu için hazır hale getirilir.
  • Bazı durumlarda işlem bir seansta halledilemez. Şu korumak için geçici dolgu kullanılabilir.

Yukarıda saydığımız işlemleri Konya’da ikamet ediyorsanız Konya kanal tedavisi ile gerçekleştirebilirsiniz. sağlıklı bir ağız yapısı için dişlerinizi önemsemeyi unutmayın.