AKILLI CİHAZLAR ÇOCUKLARDA KAMBURLUK VE ASOSYALLİĞE NEDEN OLUYOR

AKILLI CİHAZLAR ÇOCUKLARDA KAMBURLUK VE ASOSYALLİĞE NEDEN OLUYOR

0 Yazar: onlinestudentsforum

ÇOCUKLARDA KAMBURLUK

 

Günümüz insanının vazgeçilmezlerinden biridir artık akıllı cihazlar. Küçük büyük hemen her yaşta kesimin elinden düşürmediği ve hayatından çıkaramadığı akıllı cihazlar bağımlılık yapmaya, insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Uzmanlar, özellikler çocuklarda kamburluğa, duruş bozukluğuna ve asosyalliğe sebep olduğunun altını çiziyor.

 

 Akıllı Cihaz ve Görüntü Aletlerine Yasak

 

Özellikle çocukların, hem nöral hem de sosyal gelişmeleri noktasında fayda sağlamaması ve menfi tesir etmesi nedeni ile otuz ikinci aya değin hem televizyon seyretmeleri hem de akıllı cihazlar kullanmaları yasaklamalıdır. Çocuklarda oluşan dikkat eksikliği rahatsızlığına bu cihazlar sebep olmaktadır.

 

Akıllı Cihaz Kullanım Yaşı

 

Akıllı cihazlar, çocuklarda bir dizi rahatsızlıklar neden oluyor. Son yıllarda özellikle boyun ile sırt ve omuz ağrısı şikayetleri artış gösteriyor. Bu şikayetler ile hastanelere gelen ebeveyn sayısı azımsanmayacak rakamlara ulaşıyor. Çocuğun ilk zamanlar meşgul olması ya da ağlaması için eline verilen akıllı cihazlar sonraları bağımlılık ve rahatsızlık sebebi oluyor. Bebek yaşlarda başlayan hem televizyon izleme hem de akıllı cihaz kullanımı, ciddi rahatsızlıkların sebebi olarak gösteriliyor.

 

Kamburlaşan Çocuklar

 

Akıllı cihazlar, hem bebek hem de çocuklarda kamburluğa neden oluyor. Uzun bir müddet kullanılan akıllı cihazlar, çocuğun duruşuna bağlı olarak kamburluğa yol açıyor. Gözünün hizasında tutması gereken cihazlar, yorgunluk sebebi ile bir müddet sonra aşağıya düşüyor. Çocuğun bakışı da doğal olarak aşağı düştüğü için çocuk boynunu eğmek zorunda kalıyor. Ayrıca akıllı cihazlar sebebi ile bağımlı hale düşen çocukların hem zihinsel gelişmeleri sekteye uğraya bildiği hem de asosyal bir hale dönüşebildikleri gerçeğini uzmanlar hatırlatıyor. Özellikle de ilk otuz iki ayda kesinlikle çocuğa ne akıllı cihaz verilmeli ne de televizyon izlettirilmelidir.