Akromegali Tanısı ve Tedavisi

Akromegali Tanısı ve Tedavisi

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Çok yaygın görülmese de en tehlikeli hastalıklardan biri olan Akromegali, büyüme hormonun gereğinden fazla çalışması anlamına gelmektedir. Hastalığın tanısının erken konulması oldukça önemlidir. Erken teşhis durumunda müdahale şansı vardır. Ancak hastalığın sessiz ve de yavaş yavaş seyrettiğinin bilinmesi şarttır. Peki akromegali tanısı nasıl konulur? Akromegali tedavisi var mı ve nasıl yapılır? Genellikle bu hastalığa yakalanmış olan kişilerin yüzlerinde kabalaşma, eksrtremitelerinde sinsice büyüme, aşırı derecede baş ağrısı,  halsizlik, son zamanlarda meydana gelmiş olan sık sık ve aşırı terleme gibi şikayetler meydana gelmektedir. Aynı zamanda kişilerin yüz bölgesinde meydana gelen anormal  büyümeler, yumuşak dokulardaki şişkinlik, gün içerisinde şiddetli seyreden yorgunluk hissi, libidonun azalması, anormal seyreden kulak, burun ve boğaz problemleri, dental sıkıntılar, görmede bozukluk ve de baş ağrısı hastalığın belirtileri arasında yer alır.

Hastalık semptomlarını yaklaşık olarak bir kaç yıl içerisinde göstermeye başlar. Bu hastalığa sahip olan kişileri büyüme hormonu gereğinden fazla salgılandığından el ve ayak yapısında kitle oluşmuş tarzda anormal büyümeler ortaya çıkar. Bazı kişilerde ise özellikle de başparmak çevresinde yoğun ağrı hissi söz konusu olabilir. Ağrıyla seyreden hissizlik belirtisi akromegali belirtilerin arttığını ve hastalığın ilerlediğini gösterir. Buna bir başka isimle karpal tünel sendromu ismi de verilebilir. Hastalığa sahip olan kişiler yaşamlarını bir hayli zorlu şartlarda geçirmeye çalıştıklarından, erken tanı konulması son derece önemli olacaktır. Böylece hastalığın daha ilk safhalarında tedavi imkanı söz konusu olacaktır.

Akromegali tanısının kesinleşmesi için bazı biyokimyasal ve de klinik testlerin yapılması şarttır. Eğer kişiler kendilerinde bu hastalığın olduğundan şüphe ediyorlarsa hemen uzman bir hekimden tanı talep etmelidir. Akromegali şüphesiyle hastaneye başvuru yapan kişilerin ilk aşamada serum IGFĞ-1 değerinin ölçümü yapılır. Bu test değerlerde yaş ve cinsiyet göz önüne alınarak değerlendirme yapılacaktır. Eğer elde edilen bulgular akromegali rahatsızlığını desteklemişse, hipofiz bezinin de görüntülenmesi için MR istenecek, MR sonucunun da gelmesiyle birlikte tanı kesinleşecektir. Bir sonraki aşamada ise tedavi için cerrahi yöntemlere başvurulabilecektir. Meydana gelen tümörün giderilmesi için bu uygulama şarttır.