Amerika Dil Okulları

Amerika Dil Okulları

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Fırsatlar ülkesi Amerika’da bulunmak ve orada eğitim görebilmek her öğrencinin hayalidir diyebiliriz. Özellikle özgürlükler ülkesi olarak da bilindiği için herkes bir kere olsun Amerika’nın farklı atmosferini solumak istemektedir.  Dünyanın en kaliteli üniversitelerinden de birkaç tanesine ev sahipliği yapan Amerika’da şüphesiz ki eğitim oldukça kalitelidir. Birçok kültürün ve farklı coğrafyalardan insanların bir arada yaşadığı ülkede resmi dil olarak İngilizce kullanılmaktadır. Hatta ülkemizde verilen İngilizce eğitiminin Amerikan İngilizcesi olduğunu düşündüğümüzde Amerika’da İngilizce eğitimi almak daha da dikkat çekici hale gelmektedir.  Eyaletlerle birbirine bağlı bölgelerden oluşan ülkenin birçok lokasyonunda dil okulları bulunmaktadır.

Amerika’da dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirler; New York, Chicago, Boston, San Diego, San Francisco Los Angeles ve Miami gibi şehirlerdir. Amerika büyük bir yüz ölçüme sahip olduğu için öğrencilerin dil okulu araştırması yaparken dikkat ettiği iklim koşulları, kozmopolitlik ve ekonomiklik kriterlerine uygun şehir bulmak mümkündür. Diğer yandan birçok uluslararası dil okuluna da ev sahipliği yapan ülkede öğrencilerin dil okulu araştırması yaparken seçenekleri oldukça fazladır. Bu aşamada göçmenlik konusunda oldukça hassas davranan bu ülke için dil okulu seçimi yaparken danışman desteği almak oldukça önemlidir. Çünkü ekonomikliği sebebiyle paravan olarak kullanılan birçok dil okulu konsolosluk tarafından mimlendiği için vize başvurusunda olumsuz değerlendirmeye sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle öğrencinin, dil eğitimi süresini eğitim türünü ve gideceği okulu doğru seçmesi gerekmektedir.

Amerika Dil Okulu Eğitim Çeşitleri;

 • Genel İngilizce (18 saatin altında bir program seçimi yapılırsa turist vizesi ile de eğitim alınabilir.)
 • Yarı Yoğun İngilizce (Genellikle 20-25 ders saati aralığındaki programlardır.)
 • Yoğun İngilizce (25 saat ve fazlası olarak verilen programlardır.)
 • Sınav Hazırlık İngilizcesi
 • İş İngilizcesi
 • Akademik İngilizce
 • Celta/Delta programları

Bu programlara öğrencinin isteğine ve ihtiyaçlarına göre seçilerek değerlendirme yapılır. Program seçiminden sonraki aşama ise eyalet, şehir ve okul seçimidir. Bu aşamada öğrenci 2-48 hafta arasında seçtiği program doğrultusunda eyalet, şehir ve okul seçimi yapabilir. Amerika’da hem kalitesi hem de hemen hemen her loksayonda bulunması sebebiyle tercih edilen dil okulları şu şekildedir;

 • Kaplan International
 • EC English
 • ELS
 • LSI
 • OHC
 • Stafford House International
 • Giles

Bu okulların tercih edilmelerinin en büyük sebebi ise eğitim geçmişlerinin uzun yıllar önceye dayanması, global alanda birçok şubelerinin bulunması ve öğrenci memnuniyeti denilebilir.

Amerika’da yurtdışı eğitim denilince en çok merak edilen konulardan bir tanesi de dil okulu maliyetleridir. Öncelikle net bir dil okulu fiyatı çıkarabilmek için gidilecek şehrin ve sürenin belirlenmesi gerekmektedir.  Bununla birlikte dil okulu maliyetleri okullar arasında da farklılıklar göstereceği için öğrencinin bütçe planlamasına uygun okul danışmanı tarafından hassasiyetle sunulmalıdır. Ayrıca konaklama ve yaşam giderleri de göz önünde bulundurularak bir planlama yapılmalıdır. Genel olarak periyotlar halinde dil okulu maliyetleri ise şu şekildedir;

1-12 hafta: 2000-3500 USD

12-20 Hafta : 3000-4500 USD

20 Hafta ve sonrası: 4700+ USD olarak düşünülebilir.

Bu fiyatların dönemsel promosyonlar ve verildiği yıl göz önünde bulundurularak değişebilmesi mümkündür.

Amerika dil eğitimi açısından en sık tercih edilen ülkelerden biridir. Bu doğrultuda öğrencilerin Amerikan rüyasını gerçekleştirmeden öncesinde eğitim planlama aşamasında ve vize başvurusunda profesyonel bir destek alması önerilir.