Amerika’daki eğitim sistemi nasıl?

Amerika’daki eğitim sistemi nasıl?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Amerika eğitim sistemini incelersek uluslararası öğrencilere karşı Zengin sayılabilecek seçenekler sunduğunu görebiliriz. Hatta Amerika’nın kendi içerisinden yetişen öğrencileri bile etkileyebilecek pek çok okul programı ve yer bulunmaktadır. İlk olarak Amerika’da eğitime bavurmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken Amerikan eğitim sistemi hakkında bilgi edinmeniz olacaktır. Yaptığınız araştırmaları sayesinde elde ettiğiniz bilgiler eğitim planınızı geliştirmesi açısından size yardımcı bir unsur olarak görev yapacaktır.

 

İlk ve ortaöğretim yapısı

 

Amerika’da yaşayan öğrenciler bir yüksek öğretim hayatı boyunca 12 yıl kadar süren ilk ve orta öğretim eğitim alırlar. Bu zaman süreci 1. sınıftan başlar 12.sınıfa kadar süren bir dönemi kapsar. İlkokula başlayan öğrenciler 6 yaşında bir sınıfa başlarlar. 5 ya da 6 yıl kadar bir eğitimi aldıktan sonra ortaokul dönemine geçerler. Orta öğretim dönemi iki kısımdan oluşur. Bunlardan birincisi ortaokul kısmı İkincisi ise lise dönemidir. Dönemin bitmesine ne kabinde diploma verilir ve öğrenci mezun olur. Amerika’da lise mezuniyeti sonrasında öğrenciler herhangi bir Koleji ya da üniversiteye gidebilirler. Üniversite eğitimi ya da Koleji dönemi Yüksek öğretim olarak adlandırılır.

 

Amerika’dan not sistemi nasıl işler?

 

Amerika’da yaşayan bir öğrenci üniversiteye yada Koleje kabul edilebilmesi için akademik not çizelgesinin bulunduğu bir belge sunması gerekir. Bu durum dışarıdan gelen öğrenciler için de geçerlidir. Akademik not çizelgeleri o zamana kadarki öğrencilik hayatınızın bir özetidir. Bu belgede notlarınız ve genel not ortalaması(GPA) yer alır. Genel olarak dersler yüzdelik olarak adlandırılır. Bu notlandırma sistemi sonradan Harfe dönüştürülür.

 

Amerika’da bulunan not sistemi ya da ortalama puan sistemi uluslararası öğrenciler için kafa karışıklığına neden olmaktadır. Notların yorumlanarak değerlendirilmesinde değişik etkenler rol oynamaktadır. 2 öğrencinin puanı aynı olduğunda ve bir akademik üniversiteye başvurduğunda bu öğrencilerin notlarını aynı olması nedeniyle mezun oldukları okulların zorluk derecesine bakılabilir. Kısacası üniversite her iki Okulu’nda standartlarının değişik olmasından dolayı genel Not ortalamasını farklı şekillerde yorulmaya bilmektedir. Bu yüzden bilinmesi gereken bazı önemli noktalar yer alır.

 

  • Bir ülkede bitirdiğiniz okulun eğitim düzeyinin Amerika’daki okullardan hangisine denk geldiğine bilmeniz gerekir.
  • Üniversitelerin her birinin genel kabul koşullarını detaylıca öğrenmelisiniz.
  • Üniversite kabul şartlarını yerine getirdiğinizde emin olmak için bir rehber ya da uzman bir kişiye danışmalısınız