Anaokulu Malzemeleri Nasıl Olmalı?

Anaokulu Malzemeleri Nasıl Olmalı?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Eğitim konusunda üstünde durulması gereken noktalar bulunmaktadır. Bu konuda oyun, sanat ve uyku odalarından tutunda tuvaletlere kolayca ulaşılabilmesi, grup bölgelerinin daha küçük boyutlarda ya da büyük boyutlarda kullanılması gerekiyor. Bu konuda esnekliğin tam olarak tasarlanması, yarı kapalı oyun alanlarının yer alması, merdivenli uygulamalardan kaçınılması, hava kirliliğine neden olan etmenlerden uzak durabilen, olanaklar el verildiğinde doğal ortamlar içinde yer almalarına özen gösterilmesi gerekmektedir. Peki, anaokulu malzemeleri nasıl olmalı? Anaokullarının tasarımları sırasında çocukların denetimden uzak duracağı ince uzun ve girift koridorlu işlemlerden, bodrumdaki yer alan tesisat katlarında, fazla kot farkı yer alan bahçe tasarımında, trafikli yollarla direkt olarak temastan şiddetle kaçınılması gerekmektedir. Bunun yanında anaokulu binalarında balkon olmaması gerekmektedir. Okulda yer alacak olan pencereler çocukların dışarı kolayca sarkabileceği bir şekilde yapılmaması gerekir. Anaokulunda tüm elektrik aksamları gizlenmeli, prizlerin çocukların erişemeyeceği yerlerde olmalıdır. Bütün bunların yanında yanı sıra çocukların kayıp düşmelerini tam anlamı ile engellemek için kurumda bulunacak tüm ıslak zemin kolay şekilde kaymayacak malzemeden oluşturulmalıdır.

ana okulu

Malzemelerin Özellikleri

 

Kurumda bulunan eşyaların çocukların sağlığına zarar vermemelidir. Keskin sivri veya kıvrımlı köşeler çocuklar konusunda büyük bir tehlike yaratabilir. Mobilyaların kenarları veya köşeleri yumuşatılmaması gerekmektedir. Merdiven bulunuyorsa basamaklar kaymamakta ve yumuşak bir malzeme ile kaplanması gerekmektedir. Bunun yanında kenar bölgelerinde tutacaklar olmalıdır. Okulöncesi dönemi boyunca sınıf ve eğitim alanları çocukların keşfetmiş oldukları, konuşmuş oldukları, sorular sordukları, bilgileri en iyi durumda inşa ettikleri, bireysel veya grup şeklinde yaratıcı uygulama yaptıkları alandır. Fiziksel olarak yapılan çevre, insanın hem davranışını hem de bu konuda gelişmesini etkiler.

ana okulu 2

Oyun Alanları

 

Fiziksel alanların ve materyallerin kalite durumu çocukların değişik seviyelerdeki eğlencelere dâhil olmasına fırsat tanıyorken, yetişkin insanlar ile çocuk arasında bulunan ilişkinin kalitesini de etkiliyor. Bu yüzden iç veya dış çevre, güvenilir olarak, temiz ve çekici olması gerekmektedir. Yetişkinler sınıfları tasarlanması öğrencilerin bu ihtiyaçlarını dikkate alınmakta, yeni anaokulu malzemeleri sayesinde bu eğitim ortamının tasarımını çocuklarla beraber paylaşılması gerekmektedir.