Apostil Onayı Nedir?

Apostil Onayı Nedir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Günümüzde insanların ekonomik durumlarının oldukça iyi bir seviyeye gelmesi, ülkemiz vatandaşlarının çeşitli yurt dışı gezilerine katılmalarına vesile olmuştur. Kimileri eğitim için, kimileri iş için kimleri ise turistik bir gezi için ülkemiz sınırları dışına çıkabilmektedir. Özellikle de eğitim ya da iş için yurtdışındaki kurumlara başvuru yapılması gerekiyorsa böyle durumlarda kullanılacak her türlü resmi evrak için apostil onayının alınması şarttır. Peki apostil onayı tam olarak nedir?  Apostil onayı nereden ve nasıl alınır? Apostil onayı insanların, eğitim ve iş amacıyla yurt dışına seyahat edecekleri durumlarda ya da yurt dışındaki kurumlara yapılacak resmi başvurularda, diplomanın noter yeminli bir tercümanlık bürosu tarafından, yeminli tercüme yapılarak ve belgenin geçerliliğini onaylamak için apostil yollanması gerekmektedir. Aslına bakıldığında apostil onayının bir nevi resmi evrak onayı olduğunu söylemek mümkündür.

Apostil onayının tam olarak tanımlaması yapılması gerekirse de; yurt dışındaki herhangi bir ülkede kullanılacak olan her türlü resmi evrakların noter aracılığı ile edinilen bir belgenin yasal olarak onaylandığını tasdiklenen önemli bir belgedir.  Apostil belgesi 5 Ekim 1961 tarihinde imzalanmış olan Lahey Anlaşması ile uluslararası belge geçerliliği şartına bağlı olarak yürütülmektedir. Ülkemizde de Lahey Antlaşmasına imza atmış ülkeler arasında yer alır. Öyle ki gerek eğitim belgeleri, gerekse iş için kullanılacak çeşitli belgelerin yurtdışındaki geçerliliğini sağlamak için evrakların apostil onayı yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu tür belgelerin konsolosluk onayı alması da şarttır.

Elbette ki yurt dışına çıkacak olan insanların en çok merak ettiği konular arasında apostil onayının ne olduğu yer almaktadır. “Apostil nedir?” sorusuna da, yurt dışında bugüne dek herhangi bir işi olmamış insanlar çoğu zaman yanıt verememektedir. Bilindiği gibi apostil onayları önceden sadece valilikler tarafından verilmektedir. Günümüzde ise bu tür işlemlerin kaymakamlıklar tarafından da yapılması mümkündür. Aynı zamanda ülkemizde bulunan herhangi bir yeminli tercüme bürosu tarafından da hazırlanabilmektedir. Ancak belgelerin bu işlemden sonra Türkiye elçilikleri tarafından da onaylanması şarttır. Aksi takdirde çeşitli sorunlarla karşılaşılması da kaçınılmaz hale gelecektir.