Batak Nasıl Oynanır?

Batak Nasıl Oynanır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Günümüzde en çok tercih edilen ve eğlendiren oyunlar arasında yer alan batak, aslına bakıldığında birbirinden farklı oynanma şekilleri ile de ön plana çıkmaktadır. Elbette ki bu oyunu daha önce oynamamış kişilerin en çok merak ettiği şey, oyunun kurallarının ne olduğudur. Peki batak nasıl oynanır? Batak oyununun kuralları nelerdir? Batak oynamak isteyenlerin bilmeleri gereken ilk ve en önemli şey; normal batak, eşli ihale ve de eşli olmayan ihale olmak üzere 3 farklı şekilde oynandığıdır. Normal batak oyununda dikkat edilmesi gereken en önemli şey elinizdeki kozun sabit olmasıdır. Aynı zamanda bu kozun her daim maça olarak nitelendirilmesi de şarttır. İnternet üzerinde yer alan batak oyna seçeneklerinden faydalanarak, kozlu batak yani batak oyna oyununu oynayabilirsiniz.

Eşli ihale ve eşli olmayan ihale yöntemiyle oynanan batak türünde ise bilinmesi gereken en önemli şey, eldeki kozun ne olacağına ihaleyi alan kişinin karar verecek olmasıdır. Aslına bakıldığında eşli batak türü ülkemizde en çok tercih edilen oyunlar arasında yerini alır. Fakat kişiler yine internet sitelerinden oynayacakları oyunlarda da, kartla oynayacakları oyunlarda da kendi oyun yöntemini tercih edebileceklerdir. Eğer oyunu internet üzerinden oynamayı tercih etmiyorsanız da böyle durumlarda yine internet üzerinde yer alan internetsiz batak oyna seçeneklerine tıklayarak, oyunu bilgisayarınıza indirmeniz şart olacaktır. Oyunda sinek, maça, karo ve kupa olmak üzere 5 farklı tür bulunur.

Aynı türden olan kağıtlarda büyüklük sıralaması, diğer kağıt oyunlarına göre çok daha farklı olacaktır. Mesela bu oyunda en büyük numara 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10’dur. Simgelere göre büyüklük sıralaması ise vale, kız, papaz ve as şeklinde olacaktır. Batak oynamak isteyenler için kısaca bir örnek verecek olursa masadaki yer alan karo 5 kartının, kara 10 ya da vale, papaz varsa ya da karo papaz atarak alabilirsiniz. Tabi ki bu kartlardaki rakam büyüklük sıralaması da göz ardı edilmemelidir. Dikkatli ve stratejik oynadığınız zaman oyundaki elleri kolaylıkla alabilirsiniz. robotla batak oyna alternatifleri ile oyunu kendi başınıza oynamanız da mümkün olacaktır.