Beyaz Cennetler-Türkiye’nin Beyaz Örtüsü

Beyaz Cennetler-Türkiye’nin Beyaz Örtüsü

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Kış demek, bembeyaz bir örtü demek. Yeryüzünün kendini dinlenmeye çekmesi, uyuması demek. Bir de o güzel manzarası ile tatil demek. İşte kışın en güzel gözüktüğü yerlerden bazıları.

 

 

 

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı bilemeyiz ama daha önce gittiği yerleri farklı mevsimlerde tekrar görme fırsatı yakalayanlar çok eğlenir, çok da öğrenir. Çoğumuzun birçok kez ziyaret ettiği destinasyonlar karın sessizliğine büründüğünde nasıl oluyor? Bu eşsiz coğrafyaya bir de karların arasından bakalım.

 

Van

van

Milattan önce 5000’li yıllara dayanan zengin coğrafyası ve tarihi ile Van, ziyaretçilerine yüksek arkeolojik değere sahip güzellikler sunuyor. Bir zamanlar önemli ticaret yollarından olan İpekyolu’nun geçtiği Van, coğrafi konumu ile her zaman başlıca yerleşim noktalarından olmuştur. Türkiye’nin doğu sınırında olan Van, kışları çok soğuk ve zor atlatır. Ama beyaz örtü halihazırda eşsiz güzellik sunan bu şehrimize ayrı bir güzellik katmaktadır. Van’ın en cezbedici yanı ise Van Gölü Ekspresi. Bu uzun 25 saatlik yolu trenle geçerek eşsiz tarihi ve doğası ile Van’a ulaşabilirsiniz. Eh Van’a kadar gitmişken bir Van Kahvaltısı çekmeden de olmaz tabii ki.

 

Eskişehir

eskisehir

Öğrenci kenti olarak bilinen ve şehircilik anlayışını zirveye taşımış olan Eskişehir, beyazlara büründüğünde adeta bir saklı kent oluyor. İstanbul, Ankara ve çevre şehirlerde oturanların haftasonu kaçamağı yapabileceği bir lokasyon olan Eskişehir, Porsuk Çayı’nda gizem, Odunpazarı’nda ise tarihi barındırıyor. Eskişehir’de Anadolu’nun eşsiz ve gizemli uygarlıklarını tanıyabilir, çi böreği ile de içinizi ısıtabilirsiniz.

 

Abant

abant yeni

Bizce herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken Abant, kışın tadını en çok çıkartabileceğiniz lokasyonlardan biri. Yazın kaçamak ve sakinlik için kaçtığınız Abant’ı bir de kışın görmenizi tavsiye ederiz. Bolu’nun biraz ötesinde doğal bir cennet barındıran Abant, şehrin karmaşasından kaçıp doğanın kollarına sığınmak için harika bir yer. Abant’da göl etrafında yürüyüş yapabilir, şömineli mekanlarda çıtırdayan odun sesleri ile içinizi ısıtabilirsiniz.

Kars

kars

Doğu ekspresi denince akla ilk gelen şehir Kars’ı unuttuk sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kars son zamanların en popüler şehirlerinden biri. Elbette dörtmevsim gezilesi yerlerden ancak kışın da harika bir seçim. Eğer vaktiniz varsa trenle gidip gelmek yerine bol bol gezmenizi tavsiye ederiz. Rus mimarilerinin esintilerini taşıyan şehir merkezi, şehre tepeden bakan kale ve kış aylarında donan Çıldır Gölü, iç burkan hikayesi ile Sarıkamış, ve Katerina’nın sarayı görmeniz gerekenlerden sadece birkaçı. Kars’a gitmişken gravyer peyniri almadan da dönmeyin.