Beyaz Şapkalı Hacker Eğitimi

Beyaz Şapkalı Hacker Eğitimi

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Beyaz şapkalı hacker olmak için öncelikle alana ilgi duyulması lazım. Öyle ki bilgisayara, işletim sistemlerine ve ağlara ilgi duymayan kişilerin beyaz şapkalı hacker olması da ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Çünkü bu alanın temeli ilgidir. Biraz olsun bu tarz sistemlere ilgisi ve sevgisi bulunan herkesin başarılı olabileceği bir meslek olarak bilinen beyaz şapkalı hackerlik, günümüzün de favori mesleklerinden biri haline gelmiştir. Peki beyaz şapkalı hacker nasıl olunur? Beyaz şapka hacker olmak için neler yapılması gerekiyor ve eğitim nasıldır ? Beyaz şapkalı hacker olmak aslına bakıldığında uzun bir süreci kapsar. Bu süreç içerisinde dikkatli dinleme ve öğrenme isteğinin olması şarttır. Aksi takdirde iyi bir hacker olmak mümkün olmayacakken, ağlara ve sistemlere yapılan penetrasyon testi konusunda da çeşitli sorunların yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Beyaz şapkalı hacker olmak için C.E.H eğitiminin alınması şarttır. Öyle ki bu eğitim de hacker adaylarına genellikle kötü emelli saldırganlara karşı koyabilecek adına gerekli olan tüm savunma yöntemleri öğretilmektedir. Bu yöntemlerin daha verimli bir şekilde nasıl kullanılacağı konusunda da gerekli bilgi ve deneyimin kazandırılması sağlanmaktadır. Bu nedenle beyaz şapka hacker olmak isteyen kişilerin mutlaka C.E.H. eğitimini başarılı bir şekilde tamamlaması gerekmektedir. Eğitim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte ise oldukça geniş iş imkanlarına sahip olmak da kaçınılmaz olacaktır. Bu bağlamda beyaz hackerlik mesleğinin neden bu kadar popüler olduğunu anlamak da imkansız değildir.

Beyaz şapkalı hackerların en temel görevi ağ ve güvenlik sistemleri üzerine oluşmuş açıkların keşfedilmesi ve bunların giderilmesini sağlamaktır. Eğer bu açıklar giderilmezse, kötü emelli kişilerin eylemlerine maruz kalınabilir. Hatta sistemlere ciddi zarar verilip, virüsler bulaştırılarak kullanılmaz hale getirilmesi de olanaklar dahilindedir. Bu nedenle her şirketin, hatta ağ ve güvenlik sistemi kullanan herkesin mutlaka beyaz şapkalı hackerlar ile anlaşarak, düzenli olarak kontrollerin tamamlanması sağlanmalıdır. Aynı zamanda eğer bir bilişim şirketi ile anlaşma sağlanacaksa da İpv6 eğitimi mevcut olarak alınmış mı ya da alınmamış mı detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.