Beyin felci nedir? Beyin felcinin belirtileri nelerdir?

 Beyin felci nedir? Beyin felcinin belirtileri nelerdir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Halk arasında beyin felci filmi olarak bilinir. İçerisinde bulunduğumuz son dönemlerde sıkça gözlenebilen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Beyin felcinin gerçekleşme sebeplerinden bazıları ise beyin damarlarında ya da boyun bölgesinde görülen şişmeler dir. Bu rahatsızlık yalnızca yetişkinlerde değil bazen çocuklarda da görülebilmekte.

 

Pek çok hastalıkta olduğu gibi beyin felcinde de erken teşhis Hayati bir öneme sahiptir. Rahatsızlığın görülmesinde ki en önemli nedenlerden bir tanesi beyine yeterince oksijen gitmemesidir. Genellikle İki buçuk üç kilodan daha hafif olarak dünyaya gelen bebekler de görülebilmektedir. Araştırmalar beyin felci olan çocukların sağlıklı bireylere göre daha sinirli ve inatçı bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Buna sebep olarak beynin yeterli bir seviyede çalışmamasası ve bu nedenle de inatçı ve sinirli davranışların ortaya çıkmasına sebep olduğu şeklinde açıklanmıştır. Kısacası bu rahatsızlık bütün vücudu etkisi altına alabilmek de ve böylece kol bacak bölgesi de dahil olmak üzere hareketlerde zorluklara neden olabilmektedir.

 

Beyin felcinin belirtileri nelerdir?

 

Rahatsızlığın ilk belirtileri arasında Kol ve bacak kısımlarında hareket zorluğu görülmei yer alır. Sonrasında ise bilinçte kayıplar, Konuşmada sıkıntılı dönem, Anlamada zorluk gibi belirtiler gözlenir. Bunlara eş olarak görme de bozukluklar, Baş bölgesinde ağrılar, konuşma sırasında kurulan cümleler unutulması, ve zaman zaman Saçmalama gibi belirtiler yer alır.

 

 Beyin felci nasıl tedavi edilebilir?

 

Bu rahatsızlığın kesin olarak bir tedavisi maalesef yoktur. Ancak önceden alınabilecek önlemler sayesinde hasta eskisine göre daha rahat şekilde hayatını sürdürebilir. Bunun için ilk olarak yapılması gereken hastalığın ilerlemesini durdurmak ve bu yönde önlemler alabilmektir. Yapılan en yaygın tedavi yöntemi fizik terapi dir. Fizik terapi ile hastanın kullanamadığı eklem ve kaslar yumuşatılır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ise egzersizlerin düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Bunun yanında Terapiye destek olarak ilaç da verilebilir. İlaç verme işlemi fizik tedavi için bir ön hazırlık evresidir diyebiliriz. Doktorların vereceği karara göre eklem rahatsızlıkları için ameliyat yapılabilir. Yapılan ameliyatlar ekstra bir riski taşımaz ve kısa sürede iyileşme gösterir.