Bruksizm Hastalığı Nasıl bir Rahatsızlıktır?

Bruksizm Hastalığı Nasıl bir Rahatsızlıktır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Bruksizm adı verilen rahatsızlık uyku esnasında görülen ve halk arasında da diş gıcırdatma olarak da adlandırılan bir şikayettir. Çenelerin kasılmasıyla beraber dişlerin birbirine kenetlenmesi durumunun istemsizce gerçekleştiği bir rahatsızlık tipi olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin; bu rahatsızlıklarının farkında oldukları söylenememektedir. Oldukça yaygın bir rahatsızlık olan bruksizm; oldukça tehlikeli olarak da ifade edilebilmektedir. Kişilerin çenelerinde görülen kasılma sonrasında da dişlerde ovalanma, kopma, kırılma ve düşme gibi durumlar görülebilmektedir. Bu yüzden fark edildiği andan itibaren tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık tipi olarak görülebilmektedir. Bu hastalığın genetik olduğu ve aile bireyleri arasında sıklıkla rastlanabilen bir rahatsızlık olduğu da söylenebilmektedir.

Bruksizm Belirtileri

Önemli bir hastalık olarak ifade edilen bruksizm nedeniyle; ağız ve çenede ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Bu rahatsızlık sonrasında dişlerin üst katmanlarında aşınma durumlarının ortaya çıkması söz konusudur. Bu aşınmalar ön dişlerde daha aktif bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Dişlerin çıkıntılı bir yapıya sahip olması ve mikro kırılmalar da bu hastalık evresinde görülen durumlar arasında yer almaktadır.

Bruksizm hastalığı kapsamında dişlerde soğuğa karşı dayanıksızlık, sallanma ve aralanma gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Diş gıcırdatma rahatsızlığından ötürü de baş ağrısı ve yüz ağrısı gibi durumların kronik olarak ortaya çıktığı da söylenebilmektedir. Çene kemiklerine yayılan bu rahatsızlık aynı zamanda da sinirlere de yayılabilecektir.

Bruksizm Nedenleri

Diş ve çene sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturan bruksizm rahatsızlığı; genel olarak ruhsal sebeplerden ötürü ortaya çıkmaktadır. Vücutta mevcut olan stresin ilk etkileri ağız dokusuna zarar vermektedir. Aşırı sinir, titizlik ve hassasiyet gibi durumlardan ötürü de bu hastalığın yaygın sebepleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda da dişlerin dizilimine de ciddi zarar vermektedir.

Bruksizm rahatsızlığı dişlerin aralarının açılmalarına da neden olan bir rahatsızlık tipi olarak görülebilmektedir. Öte yandan sinir sistemine de uzun süreli görülmesinden sonraki evrede de ortaya çıkabilen bir durum olarak da ifade edilmektedir. Bu hastalık genel olarak ilaç tedavisi yöntemiyle de geçiştirilebilmekte olan bir şikayet olarak da adlandırılmaktadır.