Çanakkale Tarihi ve Turlar

Çanakkale Tarihi ve Turlar

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Türk milletinin tarihinin yeniden yazıldığı, ülkemiz açısından son derece önemli topraklar arasında yer alan Çanakkale ili, hem güzelliği ile hem de tarih kokan mekanları ile ziyaretçilerini büyülemeyi başarmıştır. Öyle ki Çanakkale Zaferi’nin her yıl dönümünde olsun, normal zamanlarda olsun bu ile sürekli olarak turlar düzenlenmektedir. Gerek Çanakkale merkezli olsun, gerekli diğer illerden çıkışlı olsun neredeyse her gün bu bölgenin tarihi mekanlarına geziler planlanır. Bu tur esnasında Çanakkale savaşı öncesinde olsun, savaş esnasında yaşanmışlıklar olsun, gerekse bu zaferi elde ederken ortaya çıkan kahramanlıklar olsun, savaş hakkındaki tüm detaylı öğrenmeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda düzenlenen Çanakkale turu gezileri, kültürel anlamda da kişilere çok şey kazandıracaktır.

Çanakkale iline giriş yaptıktan sonra tarihi mekanların büyük bir kısmını gün içerisinde gezip görmek mümkün olacaktır. Öyle ki bu topraklar vatanımızı vatan yapan, milli egemenlik bağımsızlığımızın tek hakimi olmamızı sağlayan kutsal yerler arasında yer alır. Çünkü Çanakkale Savaşı esnasında askerlerimiz ve milletimiz canı pahası, İtilaf devletlerinin boğazlara hakim olmasını, böylece de yurdumuzun dört bir yanına saldırmalarına engel olmuştur. Bu nedenle Çanakkale topraklarınız ziyaret etmek, bizler için canını veren aziz şehitlerimize duamızı okumak ve de onlara minnetimizi ödemek için Çanakkale gezi turları bizler için son derece önemli fırsatlar arasında yer alacaktır. Öyle ki bu ilde yaşayan ya da buraya kendi imkanları ile gelen kişiler için de turlar söz konusudur.

Düzenlenen turun başlangıç noktası Çanakkale’nin merkezinde yer alan Gestaş Feribot İskelesi önünden start alır. Aynı zamanda ilin uzak noktaları olarak bilinen Eceabat ya da Gelibolu’da bulunanlar da buraya Eceabat’ta bulunan feribot iskelesi önünden katılım sağlayabileceklerdir. İl dışında olanlar içinse tur aracılığı ile uçak ve de otobüs biletleri alınmakta ve de terminalden alınan kişilere konaklama imkanları da sağlanabilmektedir. Gezinin odak noktası olan Şehitlik turu ise, ilk aşamada gezip görülecek yerler arasında yer alır. Ancak buraya ulaşım sağlanana kadar, bölgedeki diğer tarihi mekanlar da gezdirilecektir ve kişiler rehberler aracılığı ile bilgilendirileceklerdir.