Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırabilmek için gerekli olan tavsiyeler…

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırabilmek için gerekli olan tavsiyeler…

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Günümüzün okuyan çocukları ilerleyen yıllarda okuyan yetişkinler oluyor.  Okuma alışkanlığını çocuk yaşlarda kazanan bireyler yetişkinlik dönemlerinde alışkanlıklarına devam ettirirler. Bu konuda bir empati yapalım. Kendinizi çocuk olarak düşünün ya da en iyisi sizin çocukluğunuza dönelim. Okuma alışkanlığını kazandığınız dönemi hatırlayın. Sizden önce okula giden  abla ya da abileriniz varsa onların resimde kitaplarını gördüğünüzde eminim ki çok büyük heyecanlara katıldınız. İşte bu bol resimli kitaplar Sizlerin de okuma hayatına başlamanızı büyük katkı sağlamışlardır

 

Zamanı ilerlemesi ile birlikte yetişkin olduğunuzda fark ettiğiniz Gerçeklerden bir tanesi  okuyan çocuğun iyi yetişmiş Bir yetişkin olduğudur. Okuma alışkanlığını çocuk yaşlarda kazanan bireyler hayatları boyunca okuyarak öğrenmeye ve kendilerini bu şekilde geliştirmeye devam ederler. Siz de çocuk yaşta okuma alışkanlığı kazandıysanız Bu söylediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız.

 

Okumanın son derece önemli olduğu bir dönemde geleceğin yetişkin bireylerini topluma nasıl kazandıracağız? Çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı kazanabilmesi için öncelikle sizin ve eşinizin ona örnek olması gerekir. Siz ve eşiniz kitap okumay sevmeli ve çocuğunuza sevdirmelisiniz. Sizi örnek alan çocuğunuz bir süre sonra bu alışkanlığı sizden kazanacaktır. Bazen nadir de olsa anne babanın çok kitap okuduğu bir evde çocuklar kitaplara ilgi duymayabilir. bu durumda ilk yapılması gereken problemin nedenini araştırmaktır. Çocuğun ilgi alanları keşfedilmelidir.

 

Çocukların dikkatini dağıtan etkenler nelerdir?

 

Günümüzde teknolojinin gitgide ilerlemesi ile birlikte çocukların dikkatini dağıtan, çeldirici pek çok teknolojik unsur oluşmuştur. Bu unsurlar nedeni ile ilerinin yetişkinleri kendilerini yeterince adapte edemezler. Kazanması gereken alışkanlıkları kazanamazlar.  Televizyon bilgisayar, çizgi filmler bu teknolojik çeldiricilere örnektir.Böylesine süslü ve dikkat çeken ortamlara bırakarak kitapların içerisine dalamazlar ve okuma alışkanlığı kazanamazlar. Yapılması gereken çocukların bu ortamlardan uzaklaştırılmasıdır. Peki bunun için neler yapılabilir.

 

Çocuğunuza düzenli olarak kitap okuyor

 

Kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek için örnek model olmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Çocuk yaştaki bireyler bu dönemde daha çok anne ve babayı örnek alırlar. Sizin onlara okuyacağınız kitaplar sayesinde Sizinle bir bağ kurarak kitap içerisinde  derinlere akıp giderler. Bu şekilde Düzenli bir çalışma ile niye süre sonra kitap okuma alışkanlığı kazandırılabilir.