Çocuklarda Okula Hazırlık Dönemi Nasıl Başlar?

Çocuklarda Okula Hazırlık Dönemi Nasıl Başlar?

0 Yazar: onlinestudentsforum

Okula başlamak çocuklar için olduğu kadar ebeveynler için de bir milattır. Artık bebeklikten çocukluğa geçişini tamamlamış olan yavrularının bir aşama daha kaydederek okula kayıt ettirme dönemi gelmiştir. Ancak Okula kayıt öncesinde ve sonrasında neler yapılması gerektiği kafaları karıştıran bir problemdir.

 

Araştırmalara göre çocukların hem psikolojik hem de Akademik olarak hazırlık aşamalarını tamamlamaları ile birlikte okula uyum süreçleri çok daha iyi olmaktadır. Uyum sürecini yeterince sağlıklı şekilde tamamlayamayan çocuklar okullardaki akademik görevlerini tam anlamıyla yerine getiremezler. Bir diğer önemli nokta ailelerin belirttiğimiz konuda sabırlı ve temkinli olmalarıdır. Temkinli olmak ve sabır göstermek bu sürece olumlu katkı sağlayacaktır.

 

Okul dönemine geçişte psikolojik açıdan hazırlayabilmek için neler yapılması gerektiği düşünülürse çocuğun beklemeyi öğrenmesi, sıraya girmeye fark edebilmesi, toplulukta parmak kaldırarak izin istemeye uyum sağlaması ayrıca sevgi ve ilgiyi paylaşabilme ye öğrenmesi ilk akıllara gelenlerdir. Çocuğunuz annesinden bağımsız olarak hareket etmeye başlayacağım dan dolayı sosyalleşme süreci içerisine girecektir. Sosyalleşme süreçleri içerisinde karşılaşacağı problemleri çözebilme yeteneğini kendisinde olması gereklidir. Ayrıca bu yeni ortamda yapacağı hataları kabullen edilmeyi, istek ve dileklerini ağlamadan talep edebilmesini öğrenmelidir.

 

Okul dönem içerisinde çocukların en çok sosyalleşme süreci içine uyum sağlaması beklenir. Buradaki sosyalleşmenin kastımız okula girdiğinde arkadaşlarıyla selamlaşabilmesi  ve yeni tanıştığı kişilere kendini tanıtma bilmesidir.

 

Psikolojik yönden çocuğun karşılaşabileceği sorunları saydıktan sonra bir diğer sorun olan akademik süreç ile ilgili makalemize devam edelim. Karşılaşılacak bir diğer sorun akademik sürece hazır olmaktır. Bu süreçle ilgili çocuğun dikkat süresinin yaşına uygun hale gelmiş olması, eline aldığı kalemi düzgün şekilde tutabilmesi, gördüğü renkleri tanıyabilmesi, Rakamları algılayabilmesi ve bunlara bakarak ya da bakmadan saya bilmesi önemli bir hazırlık evresidir. Bunların yanında çocuğunu oyun becerilerinin yeterince gelişmiş olması, zaman olgusunu anlayabilmesi, Şiir şarkı ve tekerlemeleri söyleye bilmesi ve öğrenebilmesi,  şarkı şiir ve tekerlemeleri ezberlenmesi, Yaşı itibariyle olayların neden ve sonuç ilişkisini kavrayabilme si uyum süreci içerisinde son derece ehemniyetlidir. Belirttiğimiz uyum süreci içerisinde eklenebilecek en son maddelerden biri de çocuğun kaba motor becerileri nin yaşı itibariyle yeterince gelişmiş olmasıdır