Diş İmplantı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Diş İmplantı Nedir? Nasıl Uygulanır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Günümüzde uygulanan implant tedavisi yapay yapılmış olan diş tasarımının çene kemiği içine yerleştirilmesiyle doğal diş gibi görev almasıdır. Uygulanacak olan implant operasyonları ile beraber insanlar, zamanla kaybetmiş oldukları doğal diş yapılarının yerine aynı konforu sunabilen yeni üretim yapay dişleri hemen kullanabilmektedir. Bu uygulama ile beraber yaşam konforlarını yeniden kazanabilmektedir. İmplant, eksik yer alan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrardan sağlamak için çene kemiğine yerleştirilmiş ve uygun malzeme kullanılarak yapılan yapay diş kök çeşididir.

 

İmplant Uygulaması

 

İmplant kavramı yabancı kaynaklı olsa da halk arasında da bilinen duruma gelmiştir Popülerliği devamlı olarak artan implant kelimesinin doktorluk üzerinde bilimsel bir kavram olarak girmesi ise son 20 yılda tamamlanmıştır. İmplant uygulamasının kelime anlamına bakıldığı zaman doku içine konan, yerleştirilen anlamına gelmektedir.

 

İmplantın Görevi

 

Diş eksikliğini gidermek için kullanılan ve ağız bölgesinde kayba uğramış bölgeleri tamamlamak için kullanılır. Çene kemiğinin içerisine ya da üzerine yerleştirilmiş olan implant bir alt yapıdan dayanak ve tutuculuğunu koruyarak titanyum kullanılarak üretilen protez yapılardır.