Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) Nedir?

Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) Nedir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Patolojik biriktirme veya dispozofobi yani biriktirme hastalığı değersiz, tehlikeli veya sağlıksız olan eşyaların atılmaması, aşırı derecede biriktirilmesi olup tek başına bir hastalık veya obsesif kompülsif bozukluk gibi bir durumun belirtisi olup olmadığı kesin değildir. Bu hastalık kişinin hareket kabiliyetini, hijyen, sağlık ve uyku gibi temel etkinliklerini olumsuz yönde etkiler. Bu kişiler ayrılık, terkedilme, duygusuz, sevgisiz kalma sıkıntılarını yaşamış ve biriktirme eğilimleri artmış olan kişilerdir. Çok fazla görülmeyen biriktirme hastalığı çocuk yaşlarda başlayabilmektedir. Sülalede biriktirme hastalığı olan bireyin bulunması biriktirme hastalığı olması ihtimalini artırır. Biriktirme hastalığı aile doktoru, psikolog ya da psikiyatrist tarafından sorulan birtakım sorular ile teşhis edilir. Bu sorular eşyalarınızın düzensiz, evinizin dağınık olmasından utanç duyuyor musunuz, dağınık nedeniyle evinizin ne kadarlık bölümünü kullanabiliyorsunuz, eşyalarınızı elinizden çıkarırken zorlanıyor musunuz gibi sorulardır.

 

Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) Olan Bireylerin Özellikleri

biriktirme

Teşhis ölçütlerinde henüz net bir tanım olmasa da bu hastaları tanımlayıcı birtakım özellikler vardır.

 

  • Kişi gereksiz veya sınırlı değeri olan eşyaları atamayıp biriktirir.
  • Kişi boş alanları kullanılma amacına izin vermeyecek şekilde doldurma çabası içindedir.
  • Biriktirilmiş eşyalar nedeniyle sıkıntı ve hareket etmede güçlük yaşanır.
  • Kişi ödünç aldığı eşyaları geri vermek istemez hatta açgözlülük, hırsızlık ve kleptomani (ihtiyacı olmadığı halde çalmak) ortaya çıkar.
  • Kişi buzdolabında son kullanma tarihini uzun süre geçen yiyecekleri saklar
  • Kişi biriktirdiği eşyaların çok değerli olduğuna inanabilir. Örneğin plasikten yapıldığı belli olan bir maddenin altından yapılmış çok değerli bir eşya olduğunu savunabilir.
  • Kişi biriktirdiği eşyaların bir gün mutlaka lazım olacağını savunur.
  • Kişi ikinci el eşya satılan pazarların ve onlie olarak ikinci el eşya satışı yapan internet sitelerinin müptelasıdır.
  • Kişinin yakınlarıyla ilişkisi bozuktur.

Biriktirme Hastalığının Tedavisi

biriktirme

Biriktirmenin bir hastalık olduğu genellikle yaşanılan alan çöp ev olmadan ve bütçede ciddi zarar olmadan fark edilip kabullenilemez. Hastanın öncelikle durumun normal olmadığının farkına varması gereklidir. Obsesif-kompülsif bozukluklar için kullanılan ilaçların kullanılması bazen yeterli olmayabilir. Bazı zararlı düşünceleri doğrudan hedef alan bilişsel davranışçı tedaviler etkili olabilir.