Dizanteri Nedir Belirtileri nelerdir?

Dizanteri Nedir Belirtileri nelerdir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Dizanteri bir tür bağırsak hastalığıdır. Toplum arasında sıkça görülür. Halk arasında ismi dizanteriden çok kanlı ishal olarak bilinir. Rahatsızlık kalın bağırsakta çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde çok ciddi rahatsızlıklara yol açar. Genel olarak yetişkin kişilerde görülür. Hastalık beraberinde başka sorunlara yol açabilmektedir.  Bu rahatsızlıkların başında mide ve bağırsak hastalıkları gelir. Uzmanlar kendilerinde herhangi bir belirti gören kişilerin mutlaka bir doktora başvurması gerektiğini belirtmektedirler. Dizanteri hastalığının bulaştığı kişiler sosyal yaşantı konusunda da tehlikeye girerler. Bu tür kişiler kendilerine dış ortamlarda uzaklaştırır.

 

Eski zamanlardan bu yana bilinen bir rahatsızlıktır dizanteri. Bu dönemde ilkel yollarla tedavi edilmeye çalışılmıştır. Günümüzde ise Modern Tıp sayesinde daha kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Elbetteki tedavi edilebilme şansı erken tanıda büyük önem arz etmektedir.

 

Dizanterinin belirtileri nelerdir?

 

Dizanterinin pek çok belirtisi vardır ancak bunlardan en çok görünenlere şu şekilde sıralayabiliriz;

 

  • Hastalık bulaşması ardından kısa bir süre geçtikten sonra karın ağrısı olarak kendini göstermeye başlar. İlk etapta ağrılar orta şiddettedir. Genel olarak Karın bölgesinde oluşur.

 

  • Hastadan önemli belirtilerinden bir tanesi de istemsiz şekilde oluşan dışkılamadır. Hasta kişi ihtiyacı olmamasına rağmen Tuvalete gitmek zorunda hisseder. Genellikle ishal olarak kabul edilse de bucdurum aslında istemsiz bir şekilde yapılan dışkılamadır.

 

  • Hastalığın bir başka belirtisi bağırsakta oluşan yaralanmalar sonucunda meydana gelen ağrılardır. Bu ağrılar dizanteri neticesinde oluşur.

 

  • Dışkının kanlı gelmesi de bir dizanteri belirtisidir.

 

Dizanterinin türleri nelerdir?

 

Dizanteri kendi arasında ikiye ayrılır. Bunlardan birincisi amipli dizanteri, İkincisi ise basilli dizanteri dir.

 

Amipli Dizanteri nedir?

 

Amipli dizanteriye genel olarak sıcak ülkelerde rastlanır. Etkileri bazen nedensiz yere görülür. Dizanteri.türleri içerisinde basit olarak bilinir. Tedavisi kolaydır ancak tedavi edilmezse ciddi sonuçları oluşur. Dışkının tahlil edilmesi ile kolay şekilde anlaşılabilir.

 

Basilli Dizanteri nedir?

 

Toplumu ve sıkça görülen rahatsızlıklardan olan dizanterinin kültürü de basilli dizanteridir. Amipli dizanteriye göre daha etkilidir gelişmiş ülkelerde sıkça görülür hastalığın tedavisi için kuvvetli Antibiyotikler verilebilir