EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT Nasıl İptal Edilir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Bankalarda gerçekleştirilen en önemli işlemlerden biri de EFT’dir. Bu işlemin özellikle de son zamanlarda oldukça yaygınlaşması bazı hataları da beraberinde getirmektedir. Bazı durumlarda günlük yaşantımızın yoğun geçmesi, iş stresi vb. gibi nedenlerle yanlış kişiye ya da yanlış bir IBAN numarasına EFT yapabiliriz. Bu işlemi gerçekleştirirken, mail adreslerinize dekont yönlendirmesi yapmayı da unutmamalısınız. Olası yanlış işlemler ya da yanlış yönlendirmelere karşı önlem alınabilmesi için mutlaka dekontların üzerinde yer alan EFT Sorgu Numarası ya da bir diğer ismi ile EFT Referans Numarasını mutlaka not etmelisiniz. Peki, yanlış IBAN numarasına EFT gönderdiğinizde ya da yanlış bir işlem yaptığınızda nasıl düzeltebilirsiniz?  EFT iptal etme işlemleri nasıl gerçekleştirilmektedir?

Herhangi bir banka aracılığı ile yapacağımız para transferlerinde EFT işlemlerinden faydalanırız. Ancak bu işlemi yanlış yaptığımızda, transferi iptal etmek için bazı işlemleri gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Öyle ki kişiler yaptıkları yanlış işlemleri düzelterek, iptal etmek isteyebilmektedirler. Ancak iptal işleminin gerçekleşebilmesi için EFT’nin Banka Genel Müdürlüğü tarafından henüz onaylanmamış olması şarttır. Aksi takdirde iptal etme işlemini gerçekleştirmek de mümkün olmayacaktır. Peki, EFT nasıl iptal edilir? Eğer internet bankacılığını aktif olarak kullanıyorsanız EFT yapılan menü gibi bekleyen para transferleri adında onaylanmış EFT emirlerini görebileceğiniz alana giriş yapmalısınız. Eğer yapılan EFT işlemi kişiye ulaşmamışsa ve onaylanmamışsa, direk olarak iptal seçeneğine basarak, transfer işlemini durdurabilirsiniz.

Telefon bankacılığı ile EFT işlemlerini iptal etmek mümkündür.  İşlem yapıldıktan sonra EFT emrinin hatalı olduğu düşünülüyorsa, hemen bankanızla iletişime geçmelisiniz. Böylece bekleyen EFT işlemini iptal etmek istediğinizi dile getirerek de EFT emrinin iptal olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bir de gerçekleşen para transferinin iptal edilmesi durumu söz konusu olabilmektedir. Çünkü böyle durumlarda para karşı tarafa ulaşmış sayılır. EFT nasıl iptal edilir 2019 yılında en çok merak edilen konulardan biri olmuştur. Bu nedenle de transferlerle alakalı tüm işlemlerin mutlaka bankalar aracılığı ile yapılması, hesap sahibinin adının doğru yazılması ve IBAN numarasının da hatasız ve doğru girilmesine mutlaka dikkat edilmelidir.