Ergenlik döneminde görülen başlıca sorunlar nelerdir?

Ergenlik döneminde görülen başlıca sorunlar nelerdir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Ergenlik dönemine adım atan gençler için artık zorlu bir süreç içerisine girilmiştir.Bireylerin belli yaşları geçtikleri anda hem davranışsal hem de psikolojik olarak bir takım sorunlar kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Bu dönem aynı zamanda ebeveynler içinde sorunlu bir dönem olarak bilinir. Bazı gençler de 10 ile 16 yaş aralığında ergenlik gerçekleşirken, kimi gençlerde ise bu durum daha erken yaşlarda olur. Tavırlar, davranışlar, duygular ve bunların farklı halleri genç neslin ailelerini zor durumda bırakır. Bu aşama içerisindeki gençler için ailelerinin kendilerine karşı göstermiş olduğu tutum son derece önemlidir. Erkekler bu yaş aralığında daha agresif olurlar. Bayanlarda ise içerisinde bulunan dönem daha çok duygusal tavırların sergilenmesine yol açar. Klasik olarak bahsettiğimiz dönem içerisine girildiğinde aileler panik kafasına girerler. Yapılan işlem çocuklarını ev hapsi ne kadar götürebilir. Ancak bu son derece yanlış bir tutumdur. Ailelerin genç neslin içerisinde bulundukları durumun normal bir dönem olduğunun farkına varmaları gerekir.

 

Ergenlik dönemi sorunlarına bakıldığında ailelerin problemlere karşı daha dikkatli olmaları, sorunların büyümeden halledilebilmesi yolunda son derece önem taşır.

 

Erkek ve kızlarda görülen değişik davranışlar

 

Ergenlik dönemi içerisine giren kızlar kendilerinde değişiklik olarak olgunluk duygusunu hissetmeye başlarlar. Makyaj yapmaya ve karşı cinse karşı ilgi gösterme tutumları gözlenir. Çevresinden gelen olumlu tepkilere ılımlı yaklaşırken, eleştirisel olarak yaklaşanlara ise bir anda sert cevaplar verebilirler. Bu durum erkeklerde daha farklıdır. Erkeklerin davranışlarında görülen tutarsızlıklar ve bununla birlikte eşlik eden hırçınlık hallere ergenlik döneminde girilmesi ile birlikte kendini gösterir. Ebeveynlerin dönem içerisinde ki çocuklarına karşı dikkatli olmaları gerekir yaklaşım olarak baskıcı olmamaları gerektiği gibi çocuklarını başıboş da bırakmamalıdırlar.

 

Erken kişilere karşı bunları yapmayın…

 

Zorlu bir süreç içerisinde giren ergenlerle iletişim sırasında ailelerin ve eğitimcilerin üzerine düşen pek çok sorumluluk vardır. Uzmanlar aile ve eğitimcilerin ergenlerle iletişiminde yapmaması gereken birtakım kurallar sıralanmışlar Iğdır başlıca dikkat edilmesi gereken bu kurallar;

 

  • Öğrenciler ile ilgili konuşurken fiziksel olarak karşılaştırmalar ya da diğerlerine göre bazı öğrenciler arasında eksiklik arama kesinlikle yapılmamalıdır.
  • Öğrenciler arasında gösterişli olanlar varsa bunlar keskin bir dille ifade edilmemeli ve öğretmenlerin değerlendirmesine etki etmemelidir.
  • Genç ergenlerin dönem içerisinde birtakım hareketler de beceriksizlik ya da yetersizlik göstermesi durumunda bu durum hoşgörü ile karşılanmalı ve yüzüne vurulmamalıdır.
  • Eğitimciler açısından sınıfta cinsel bilgiler aktarılırken orta bir yol bulunmalı ve konu bu şekilde arttırılmalıdır