Finlandiya’nın eğitim sistemi nasıldır?

Finlandiya’nın eğitim sistemi nasıldır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birinin olduğu söylenen Finlandiya’da hiç özel okul yoktur. Öğrenciler ise günde yaklaşık olarak 4 saat ders yapmaktadır. Okul çağındaki çocuklar oyun oynayarak öğrenmekte. Bunun yanında küçük çocuklara sınavlar yapılmamaktadır. İlerleyen dönemlerde yetişkinlik çağına giren çocuklara yapılan sınavların sonuçları ise onlara söylenmemektedir. Yapılan açıklamalara göre öğretmenlerin tamamı Master diplomada, ayrıca tüm çocukları eğitim yapabilecek kapasiteye sahip bireylerden oluşmaktadır.Finlandiya öğrencilerinin incelemesi ne yapacak olursak;

 

  • Öğrencilerin koridorlarda özgürce gezebildiklerini ve okula gelir gelmez ayakkabı ve montlarını çıkardıklarını gözlemleyebiliriz.  Böylece dışarıdan kar, Çamur gibi olumsuz etmenler kolay kolay okula dahil olmuyor. Üşüdüklerini düşünsek de okul ortamının ısı yönünden gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz.
  • Anaokulu çağındaki çocuklar günde en az 1 saat dışarıda durmaktadırlar. Her ne kadar yaşları küçük de olsa ya da hava şartları olumsuz şekilde de bulunsa günde en az 1 saat dışarı çıkma hakları vardır. Kar ve kışın Finlandiya şartlarından normal olduğunu hatırlatarak bu şartlarda bile dışarıda oynayabileceklerini söyleyelim. İklim şartlarına uygun olarak sıkı giyinmelerinden dolayı soğuğa dayanıklıdırlar. İlkokul ve sonrasına gelindiğinde 45 dakikalık derslerin yanında 15 dakikalık teneffüsler ve bunlara ek olarak 45 dakikalık tek teneffüsler yer almaktadır.
  • Finlandiya öğrenciler için servise ihtiyaç yoktur. Servisten daha çok bisiklet kullanımı yaygındır. Çocukların okul ve ev arasındaki mesafeler oldukça kısa olduğundan servise gerek duyulmuyor. Havanın kararması bile çocukların bisikletle evlerine gide bilmesine mani olmamaktadır. Bu durumun bir diğer sebebi ise Sokaklar’ın güvenilir olmasından geçmekte.
  • Zihinsel yada fiziksel engeli bulunan kişiler toplumdan soyutlanmamakta, aksine toplumla kaynaşması için tüm öğrenciler birlikte eğitim almaktadır. Okulda bir tane dahi engelli öğrenci olması durumunda ona bir sınıf açılması gerekmektedir. Sınıflar ise en az 10 kişiliktir.
  • Finlandiya eğitim sisteminde daha çok özgürlükler ön planda tutulmaya çalışılıyor. Çocuklar için oturup kalkma şeklinde direktifler mümkün olduğunca kullanılmamakta. Dersin akışını bozmayacak şekilde öğrenciler yerlerinden kalkarak yürüye bilmektedirler.
  • Dikkatimizi çeken bir diğer unsur ise okullarda kantinin yer almamasıdır. Öğrencilerin ve öğretmenlerin yemekleri devlet tarafından karşılanmakta. Hatta öğretmenler ile öğrenciler aynı yemekhane ortamında yemeklerini yemektedirler.