Göz ağrısının nedenleri nelerdir?

Göz ağrısının nedenleri nelerdir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Gözde meydana gelen ağrıların pek çok sebep olabilmektedir. Bu durum bazı zamanlarda gözde meydana gelen problemlerden kaynaklanırken, bazen de vücudun değişik yerlerinde oluşan rahatsızlıkların göze yansıması sonucu meydana gelir. Böyle bir durumda ilk olarak yapılması gereken gözde oluşan rahatsızlığın nasıl bir ağrı oluşturduğunu tespit etmek ve bu Ağrı’nın hangi bölgede olduğunu belirlemektir. Sonrasında en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmek yapılması gereken en doğru adım olacaktır.

 

Göz içerisinde yabancı bir cismin kaçması

 

Göz içerisine Günlük yaşantımızda değişik sebeplerle bazı cisimler açabilmektedir. Böyle durumlarda gözde kaşıntı ve yanma görünür. Bu durum hafif gerçekleştiğinde çoğunlukla kendiliğinden düzelir. Ancak bazen göze kaçan cisim göz içerisinde enfeksiyona sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda zamanla ağrı oluşur ve giderek artar.

 

Gözde oluşan ağrılar dan bir tanesinin kaynağı da kişinin sahip olduğu alerjidir. Herhangi bir nesneye karşı veya mevsimsel olarak gerçekleşen allerji gözlerde sulanma ve ağrı oluşturabilir. Dönem dönem tekrarlayan alerjilere karşı en yakın sağlık kuruluşuna giderek bir doktora muayene olmak faydalı olacaktır. Göz kapağı üzerinde oluşan ağrıların genel olarak kaynaklarından bir tanesi arpacıktır. Arpacık oluşumu özellikle yangılı bir ağrı oluşturur. Göz kapağı açılıp kapanırken ağrı hissedilir. Doktorun vereceği ilaçlar ile kısa sürede hastalık giderilebilir.

 

Göz tansiyonu da göz ağrısının kaynaklarından birisidir. Özellikle şiddetli olarak geçirilen ve artarak devam eden göz ağrıları tansiyonun bir habercisi niteliğindedir. Bu şekilde meydana gelen ağrılar için bir doktora görülmesi gereklidir.

 

Lens kullanmak bazen gözlerde ağrılara ya da çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Lens kaynaklı bir göz ağrısı mevcut olduğu durumlarda lens çıkartılmalı göz doktoru ile görüşülerek gerekirse değiştirilmelidir.

 

Bir diğer gözlerde Ağrı oluşturabilecek nedenlerden bir tanesi makyajlardır. Gözün çevre kısımlarını, Kirpik bölümlerini, Göz altlarına uygulanan makyaj malzemelerinin kaliteli olanlarından seçilmesi gerekir. Kullanılan malzemelerin mutlaka güvenilir yerlerde yapıldığından emin olun. Ayrıca gün içerisinde sürülen makyaj yatmadan önce temizlenmelidir. Kalitesiz malzemelerden üretilen makyaj malzemeleri gözlerde alerjiye sebep olabileceği gibi çeşitli ağrılarında kaynağı olabilmektedir.