Gül hastalığı nedir belirtileri nelerdir?

Gül hastalığı nedir belirtileri nelerdir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Gül hastalığı cilt üzerinde görülen sivilce benzeri kabartılar dır. Hastalık deri yüzeyinde yüzeysel damar genişlemeleri şeklinde belirginleşir. Genellikle yüz bölgesinde ve burun çevresinde görülür. Ancak bu durum gül hastalığının sadece bu bölgelerde görülebileceği anlamına gelmez. Hastalık vücudun diğer bölgelerinde de görülebilmektedir. Gül hastalığı roza hastalığı olarak da bilinir.

 

Hastalık ismini meydana geliş şekline göre almaktadır. Damar genişlemeleri nedeniyle oluşan hastalığa eritematotelenjiektazik rozase denilirken, Akneye benzer şekilde çıkan hastalığı rozase fulminas  ismi verilir. Ayrıca ödem ve kızarıklık biçiminde ortaya çıkan Gül hastalığına ödematöz rozase denilmektedir. Hastalığın belirli bir yaşı yoktur. Her Yaşta görülebilir. Bir genelleme yapmak gerekirse 30’lu yaşlarda görülme ihtimali daha yüksektir. Erkeklerde görülme oranı kadınlara göre daha düşüktür. Durum bu şekilde olmasına rağmen erkekler bu rahatsızlığı daha zor geçirir. Hastalık sivilce ve diğer iltihaplı hastalıklara göre daha ağrılıdır. Ve ciddiye alınmazsa Ağrı giderek artar.

 

Gül hastalığının belirtileri nelerdir ?

 

Hastalığın tam olarak neden kaynaklandığı henüz belirlenmemiştir. Bu sebeple kesin olarak tedavisi günümüz şartlarında bulunamamıştır. Burun ve çevresinin aşırı duyarlı olmasından dolayı hastalık bu bölgede yoğunlaşır. Rahatsızlığı tetikleyen başlıca etkenler arasında güneş ışınları, , Stres, İş hayatından ya da günlük yaşantıdan kaynaklanan sinirsel sorunlar, Beslenme bozuklukları, Alkol ya da aşırı kafeinli yiyecekler  gösterilebilir. Gül hastalığında belirtiler ortaya çıkmaya başladıktan sonra genel olarak yapılan kızarıklıkların giderilmesi için çeşitli nemlendiriciler ve koruyucular kullanılmasıdır. Bu tür işlemler Hastalığın ilk aşamalarında etkisini gösterir. Ancak hastalığın ilerlemesi ile birlikte yapılan uygulamalar yetersiz kalır. İlerlemiş vakalarda hassasiyet ve bununla birlikte yanma hissi belirginleşir. Zaman ilerledikçe hastalık yayılır. İltihaplı kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar burun çevresi ve alın bölgesinde belirginleşir. Sonuç olarak burunda büyüme oluşabilir ve ağrılar giderek artar.

Hastalığın henüz ilerlememiş aşamalarında kişinin derisinde yer yer kuruluklar ve yer yer dökülmeler görülür. Kişide Karaciğer rahatsızlıkları ve kolesterol bozuklukları görülebilir.

 

Hastalık belirtilerini ne kadar sürdürür?

 

Gül hastalığının nedeni tam olarak bilinmediğinden kesin bir tedavide uygulanamamaktadır. Rahatsızlığın belirtilerinden uzak kalabilmek için yapılabilecek işlemler arasında hastalığı tetikleyen olaylardan uzak durmak yer alır.