hamilelikte 8. haftada Yaşanan Değişimler

hamilelikte 8. haftada Yaşanan Değişimler

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

hamile

Bu hafta büyük değişimler ve gelişimler var. Artık 2 aylık hamilesiniz! Bakalım hamilelikte 8. Hafta sizde ne gibi neleri beraberinde getirecek:

 

HAMİLELİKTE 8.HAFTADA ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER:

 

En özel haftalardan birindesiniz. İçinizdeki küçük şey hızla büyüyor ve size bunu hissettirmeye başladı. Bu hafta elbise dolabınızda yenilikler yapmanız gerekecek. Eski sütyenleriniz günden güne büyüyen göğüslerinize dar gelmeye başlayacak. Bu haftadan sonra artık giysilerinizde beden değişikliği yapacaksınız. 38 beden vücudunuz anneliğin verdiği ağırlıkla birden 40lara 42lere yükselecek. Ama tüm bunlar aldığınız kilolarla alakalı değil, aynı zamanda vücudunuzda oluşan şişlikler de bunu gerektirecektir. Ayrıca bu haftada cildinizde kuruluk ve soyulmalar olacak belki de ufak lekeler çıkacak. Bunlar geçici durumlar olduğu için bir müddet sabretmeniz gerekecek. Geçen haftalarda biraz da olsa durulan mide bulantıların bu hafta tekrar artabilir. ” Niye tekrar başladı” diyerek endişelenmeyin. Bu hamileliğin 8. haftasında olağan bir durumdur.

 

HAMİLELİKTE 8. HAFTADA BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER:

 

Geçen hafta bir böğürtlen tanesi kadar olan miniğiniz bu hafta biraz daha iri bir böğürtlene dönüştü. Artık o hareket edebiliyor ve bulunduğu ortama ayak uydurmaya başladı. Parmakları peri masallarındaki deniz kızları gibi perdeli bir şekilde ortaya çıktı. Solunum yolları, solunum borusu bu hafta içinde oluşmaya başladı. Bebeğinizin cinsiyetini şimdiden merak etmeye başladınız. Ama henüz onun genital organları oluşmadı. Bu yüzden biraz daha sabretmeniz gerekecek.

 

Bu haftada bebeğinizle alaka birtakım testler yaptırmanız gerekebilir. Bu testlerden biri; üç aylık dönem taraması testidir. Bu testi yaptırmak zorunlu olmadığı gibi hiçbir riski de yoktur. Üç aylık tarama testiyle bebeğinizde Down Sendromu ve ona benzer sorunların olup olmadığı test edilmektedir. Bir diğer test ise; CVS testidir. Bu test doktorlar tarafından yapılması önerilen bir testtir. Bu testi yaptırdığınızda bebeğinizde genetik bozukluklar ve kromozomsal anormallikler olup olmadığı tespit edilir.