Hiv ve aids nedir? Belirtileri nelerdir?

Hiv ve aids nedir? Belirtileri nelerdir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

  AIDS hastalığı hiv adındaki bir virüsün neden olduğu bir rahatsızlıktır. AIDS kelimesinin açılımı edinilmiş immün yetmezlik sendromu olarak ifade edilir. Hiv ise insan bağışıklık eksikliği virüsü terimini anlatmaktadır. Bu virüs insan vücuduna girdikten sonra bağışıklık sisteminde değişikliklere yol açar. Sonrasında yapmış olduğu etki ile insanların enfeksiyon ya da diğer pek çok hastalığa karşı savunmasız hale gelmesine neden olur. İçerisinde bulunan bu durum hastalığın ilerlemesi ile birlikte çok daha kötü sonuçlar doğurur. Çok ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Hiv virüsü vücuda enfekte olduktan sonra bütün dokularda kendisini çoğaltır. Sağlıklı kişinin meni, kan, anne sütü, vajina sıvısı gibi pek çok salgısına bulaşır.

 

Aids ve hiv Terimlerinin Anlamları Nelerdir?

 

Hiv virüsü bağışıklık sistemine etki eden ve onu çökerten bir yapıya sahiptir. Bağışıklık sisteminde bulunan hücrelere saldırı yapan bu virüs ilerleyen dönemlerde insan sağlığına ciddi derecede bozar. AIDS ise hiv adındaki virüsün İlerleyen zamanlarda oluşturduğu rahatsızlıktır. Yani hiv bir virüs iken aids kelimesi ise tıpta bir hastalık ismidir. Hiv, Aids Hastalığının oluşmasına neden olur He virüsü zamanla ilerleyerek hastaların çoğunda Aids’e dönüşür.

 

HIV ve AIDS’in Nedenleri

  • Hiv virüsü insanlardaki bağışıklık sistemini saldırarak onları hastalıklara karşı zayıf hale düşürür. Hayati derecedeki organlara etki eder ve hücreleri enfekte eder.
  • Hiv virüsü insana kan yoluyla veyahutta cinsel ilişki ile kişiden kişiye bulaşabilen bir virüstür.
  • Virüsün bulaşması sonrası gelişim süreci insandan insana değişir. ilerleme ve gelişim süreci bazı faktörlere bağlıdır. Bu faktörler içerisinde en önde görüneni kişinin İçerisinde bulunduğu yaş, bağışıklık sisteminin direnci ve sağlık kuruluşlarına olan uzaklığıdır.

 

Hiv virüsü insanlara nasıl bulaşır?

 

Sağlıklı kişilere virüs pek çok yolla bulaşan bilmektedir. Bu Yollar içerisinde en çok görülenlerden bir tanesi cinsel ilişkidir.  Cinsel sıvıların genital, oral Mukoza zararları ile etkileşimde bulunması sonrasında enfekte işlemi gerçekleşebilir. Cinsel ilişki ile bulaşma şekli Vajinal, anal ya da Oral şekilde korunmasız olarak ilişkiye girmesi durumlarında olabilmektedir.

Perinatal bulaşma: Annenin doğum öncesinde HIV virüsüne maruz kalması sonrasında sahip olduğu bu virüs doğum ya da anne sütüyle çocuğa geçebilir.

Kan nakli: Kan nakli ile virüsün bulaşması mümkündür Bu sebeple yapılan nakillerde kanların virüse sahip olup olmadığı açısından son derece titiz bir araştırma yapılmaktadır. Bu sayede virüsün bulaşması minimum seviyeye indirilmiştir. Ayrıca enjeksiyon ya da uyuşturucu madde kullanan kişilerin aynı şırıngayı kullanması neticesinde de bahset konu virüs kişiden kişiye ulaşabilmektedir.