Hormon Bozukluğu Nedir?

Hormon Bozukluğu Nedir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

 

 

 

Vücudumuzdaki hormon akışında var olan dengenin yumurtalıklar ve rahim arasındaki uyumuyla sağlanması konusunda yaşanan sorunlara hormon bozukluğu denir. Hormon bozuklukları ergenlik döneminde ve menopozun yaklaştığı dönemlerde çok sık görülürken genç kızlarda aşırı tüylenme ve polikistik over sendromu şeklinde sorunlar ile adet düzensizlikleri yaşanmaktadır.

 

 

 

Hormon bozukluğu endokrin bozukluklar başta olmak üzere hormon tedavileri, aşırı kilo alma, uzun süre doğum kontrol hapı kullanma, aşırı stres ve tiroid sorunları nedeniyle oluşmaktadır. Hormon bozukluğu bazı durumlarda yani özellikle tiroid veya böbrek üstü bezlerinde oluştuğunda ani kilo kayıpları veya kilo artışı, kabızlık veya ishal, huzursuzluk, ani duygu değişimleri, yorgunluk hissi, uyku problemleri, aşırı terleme, sıcak basması, unutkanlık, baş ağrıları, aşırı kıllanma ve ani acıkma gibi belirtiler ile meydana çıkmaktadır.

 

 

 

Hormon bozukluğu konusunda öncelikle hormon testleri ve ultrasonik muayeneler ile hormonların çalışma seviyeleri tespit edilmelidir. Buna göre planlanacak olan hormon tedavileri ile sonuç almak daha sağlıklı olacaktır. Endokrinoloji uzmanları ve jinekoloji uzmanlarının ortaklaşa çalışmaları ile düzenlenen tedavi programlarında hormon düzenleyici ilaçlar, doğum kontrol hapları ve spor gibi tedavi seçenekleri birlikte uygulanmaktadır.