Hotspot Çözümleri Nedir, Nasıl Yapılır?

Hotspot Çözümleri Nedir, Nasıl Yapılır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Hotspot, genellikle kamuya açık alanlarda internet erişimi sağlayan bir tür hizmet olarak bilinmektedir. Günümüzde bir çok teknoloji mağazasında, otellerde, kafe tarzı mekanlarda ve özellikle de havaalanlarında ücretsiz wifi hotspot ile karşılaşmak mümkün olacaktır. Ancak bazı durumlarda bu tür hizmetlerden faydalanmak çok büyük bir riski de beraberinde getirebilmektedir. Çünkü bazı wifi hotspotlar kötü saldırılara maruz kalmakta, bu da insanların cihazlarında çeşitli problemler yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Genel olarak kişisel bilgilerin çalınıyor olması en büyük risk olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle halka açık alanlarda hizmet verecek kurumların hotspot çözümleri hizmetlerinden faydalanarak oluşan güvenlik açıklarını gidermeleri gerekmektedir. Aksi takdirde hem kurumsal firmaların hem de internet kullanıcıların çok büyük bir risk ile karşı karşıya gelmeleri de kaçınılmaz olacaktır.

İnternet üzerinde oluşan güvenlik açıkları için kullanılabilecek en iyi yöntem firewall olarak bilinir. Peki firewall tam olarak nedir? Bilindiği gibi internet yazılımlarının dolaştığı bir yerde, yani ücretsiz internet hizmeti verilen alanlarda, bu hizmetten faydalanan her bir cihazın potansiyel tehlike altında olması da kaçınılmazdır. Firewall çözümleri ile bu tür sorunların üstesinden gelinmesi mümkündür. Ancak her işte olması gerektiği gibi güvenlik duvarı oluştururken de işin uzmanlarından mutlaka teknik bir destek alınması şart olacaktır. Bu şekilde hem bilgisayarlarımızı, hem tabletlerimizi hem de akıllı telefonlarımızı  olası saldırıdan korumak mümkün hale gelebilecektir.

Sadece anti-virüs yazılımlarını kullanmak, bilindiği gibi tek başına güvenlik sağlamak konusunda yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda log izleme sayesinde olası tüm kritik ağların ve de cihazların bilişim sistemleri tarafından üretilmiş olan logların, belirli kurallar dahilinde analiz edilmesi şarttır. Bu işleme aslına bakıldığında loglama denilmektedir. Logların günlük olarak izleniyor olması güvenlik sistemleri açısından bir hayli önemlidir. Böylece saldırıların adli merciler tarafından izlenmesi de çok daha kolay olacaktır.  Ek olarak ise bu yöntem sayesinde olası saldırıların hangi kanallar aracılığı ile, hangi zaman diliminde yapıldığı, saldırı esnasında hangi protokollerin kullanıldığı ve saldırının nereden başladığının tespit edilmesi de mümkün hale gelecektir. Bu da güvenli bir internet sisteminin kullanılması için oldukça gerekli bir yöntem olarak bilinir.