İletişim Nedir Kaça Ayrılır?

İletişim Nedir Kaça Ayrılır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

İletişim kelimesinin kökeni, Fransız kelime kökünden oluşmuş komünikasyon (communication) kelimesidir. Komünikasyon kelimesinin bizim dilimizdeki karşılığına haberleşme veya iletişimde denilebilmektedir.

 

İletişim tarihi düşünce tarihi ile eş zamanlıdır. Önce sesini tanıyan insan, sonra anlamı keşfetti. Sesin keşfedilmesi ise, o dönemdeki varlıkların karşı cinsiyle ilişki kurmak için çıkardıkları garip uğultularla keşfedilmiştir. Sesin keşfedilmesiyle ses, yazıya ve çiziye dönüştü. O dönemde garip ses çıkaran insanlar bu sesin yanında bedensel hareketlerle de iletişim halini tamamlamışlardır. Sizce insan kendi kendine iletişim halinde olabilir mi? Bence olur. Örneğin bir kimse sokaktan geçerken aldığı kötü koku karşısında “Allah Kahretsin Yine mi Bu Koku” diye bir soruyu sorduğunda aslında kendisi ile iletişim halindedir.

iletişim

iletişim

İletişim 3 başlıkta ele alınabilmektedir.

 

  • Sözlü İletişim
  • Sözsüz İletişim
  • Yazılı İletişim

 

Bu 3 iletişim türünden en kalıcı olanı sözsüz iletişimdir. ABD’ de yapılan bir araştırmada en kalıcısı bedensel iletişim yani sözsüz iletişimdir. İletişim türlerinin insanlar üzerinde algılanma oranları, yapılan araştırmaya göre bedensel iletişim g, sözlü iletişim 4 , yazılı iletişim ise ” algıda seçiciliğin en fazla olduğu sözsüz, beden dili ile iletişimdir.