İş Hukuku ve Boşanmanın Temel İlkeleri

İş Hukuku ve Boşanmanın Temel İlkeleri

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Nişanlanma süreci ile başlayarak, evlenme, boşanma ve de boşanma sonrası işlemlerin gerçekleştirilmiş olduğu tüm sürecin düzenlenmesine aile hukuku adı verilmektedir. Gerçekleştirilen tüm işlemler devletin kontrolü altında olacaktır. Elbette ki aile hukuku sadece basit bir kaç konuyu düzenlemekten ibaret değildir. Aynı zamanda eşler arasındaki mal rejimleri, nafakalar, aile konutları, soy bağları, evlat edinme, velayet alma, vesayet alma, kayyımlık ve yasal danışmanlık gibi konuları de detaylı olarak kapsar. Bilindiği gibi aile hukuku söz konusu olduğunda çiftlerin en çok karşılaştığı problem boşanma süreçleridir. Antalya avukat ve baroları aracılığı ile boşanma sürecinin nasıl işlediği konusunda daha net ve detaylı bilgiler edinilecektir. Boşanma süreci bilindiği gibi dilekçe yazmakla başlar.

Yazılacak dilekçenin içeriği ve nasıl yazılması gerektiği konusunda da avukatlardan bilgi ve yardım alınabilmektedir. Peki, boşanma davalarında avukat takibi neden önemlidir? İster anlaşmalı boşanma olsun, istese de çekişmeli boşanma olsun alanında uzman ve deneyimli boşanma avukatları aracılığı ile dava sürecinin tüm gerekliliklerini avukatlar yürütmektedir. Aynı zamanda avukat ile açılan boşanma davalarında tarafların ya da kişiler olarak eşlerin menfaatlerinin korunması da söz konusudur. Antalya boşanma avukatı ve baroları ile iletişime geçerek, yaşanan olayların boşanmak için potansiyel neden olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Genel olarak ilk aşamada avukatlık ücreti talep edilmez. Dava seyrine ve açılan dosyalara göre verilen ücrette de değişkenlik söz konusu olacaktır.

İş hukuku ise işçi haklarının korunması esasına dayanır. Temel de  2 aşamalı bir ilkeden oluşur. İlk ilke işçiyi koruma ilkesidir. İşçinin çalışma hayatı boyunca ekonomik ve fiziksel olarak korunmasını öngören bu ilke, hukuki düzenlemelerle birlikte yasal teminat altına alınmıştır. İkinci ilke ise işçi yararına yorum yapmadır. Bu da yardı süreci boyunca yeterince açık durumda olmayan hukuki düzenlemelerin, verilmiş hükümlerin özüne aykırı sonuç doğurmaması açısında işçilerin yararına yorumlanmasını öngören bir prensiptir. Antalya iş hukuku avukatı genellikle barolarda yer alır.Ancak özelde de bu hakların savunucu olarak çalışan bir çok avukat vardır. Hukuk ilkeleri ve süreçleri hakkında bilgi edinmek için alanında deneyimli avukatlara danışılması şarttır.