ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Kurumsallaşmak, markalaşmak ya da globalleşmek isteyen her türlü işletmenin mutlaka ISO 27001 belgesini alması gerekecektir. Bu belge tam olarak Bilgi Güvenliği Yönetimi Belgesi olarak nitelendirilmesidir. Bir tür sertifikadır. Bu sertifikanın bulunduğu kurum ya da kuruluşlarda çeşitli denetimler gerçekleştirilmiştir. Yapılan denetimler ise genellikle 2 aşamalıdır. Bu denetimlerden başarılı bir şekilde geçmeden ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetimi Belgesi almak mümkün olmayacaktır.  Sistemin gerekliliklerini karşılayan kurulumların ihtiyaçlarının tam olarak giderilip hazır hale getirilmesinden sonra sistemin belgelendirilmesi için bu tür belgeleri veren platformlar ya da kurumlar ile iletişime geçilmesi gerekecektir. Bu tür hizmetleri genellikle belgelendirme kuruluşları vermektedir. Başvuruda bulunan işletmelere ilk aşamada uygunluk denetmesi yapılması  için uzmanlar gönderilmektedir.

Eğer yapılan denetimlerin sonucu başarılı olursa ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetimi Belgesi almak da mümkün olacaktır. Bu belgeyi almak için öncelikle işletmelerin bilgi güvenliği yönetim sistemlerinin bağımsız ve akredite bir şekilde kurmuş olduğu denetim sisteminden başarıyla geçmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu başarının devamlılığının sağlanacağının da kanıtlanmış olması şarttır. Gerekli şartların yerine getirilmesinden sonra ise kurulan sistemin belgelendirilmesi için ilgili kurum ya da kuruluşlara başvuru yapılması gerekmektedir. Sonrasın gerçekleştirilen denetimden başarılı onayı alındıktan sonra ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetimi Belgesi verilecektir. Ancak tam da bu noktası bilinmesi gereken en önemli şey belgenin şirketlere temelli verilmediğidir. Sadece ilgili kuruluşa ödünç olarak verilebilir. Bu nedenle sürekli takip ve denetimler yapılacaktır.

Yapılan denetimler sonucunda işletmelere verilen belge, herhangi bir aksaklık durumunda geri alınabilmektedir. Bu uygulamayla kalite standartlarının kalıcı olması amaçlanmaktadır. Ancak takibin başarılı bir şekilde sonuçlanması belgenin işletmede kalmasına yardımcı olacaktır. Günümüzde tüm işletmelerin sahip olması gereken ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetimi Belgesi, bir ürüne yönelik değildir. Bu da bazı ISO belgeleri gibi yönetim kalite standartlarıyla alakalı bir belgedir.