İyi Bir Sürücü Nasıl olunur?

İyi Bir Sürücü Nasıl olunur?

0 Yazar: onlinestudentsforum

İyi Bir Sürücü Olmak

 

Günümüzde araç kullanmak bir gereklilik haline gelmiştir. İnsanlar ihtiyaçtan, spor için yada mesleği gereği araç kullanma gereksinimi duymaktadır. Durum böyle olunca ortaya olumsuz bir sürü olay çıkmaktadır. Aslında araç kullanırken trafik kurallarını bilsek ve bunlara uysak, empati kurarak araç kullansak olumsuz durumların çoğunu olumluya çevirebiliriz. Bunun yanında aracın dilinden de anlamamız gerekir. Günlük hayatımızda araç kullanırken yaptığım gözlemlerimi ve Direksiyon öğretmenliği yaptığım sırada öğrencilerin düz vitesli otomobillerde yaptığı hataları sizlere örneklerle anlatacağım.

sürücü

sürücü

Otomobil kullanmayı öğrenirken yaptığımız ilk hatalardan birisi aracı yerinden kaldırmaya çalışırken gaza fazla basınca debriyajı ayağımızdan çok hızlı çekmek bu durumun sonucunda araç ister istemez stop eder. Gaza biraz basınca aracı stop etmez sanıyoruz. Yapmamız gereken motor sesini ve ibreyi takip edip yavaş yavaş debriyajdan ayağımızı çekmek. Yine sık yapılan hatalardan birisi, rampaya geldiğimiz zaman vites değiştirmek zorunda isek, vites değiştirirken yada vitesi küçültürken vites koluna bakmamalıyız. Bazı durumlarda vitesin kaç ta olduğunu unutuyor, bunun içinde vitese bakıyoruz. Oysa o anda araç hızı kaçta ise hızına uygun vitese almalıyız. Bir başka örnek ise, Anayol veya tali yoldan sağa dönüşlerde hızımızı azaltıp vites küçülterek sağ şeridin sol tarafına yanaşarak, dönmemiz uygun olur. Aksi durumda sağ şeridin tam sağına yanaşarak hızlı dönmemiz sonucunda yoldan çıkma durumumuz vardır. Sürücü adaylarımız araç ile geri geri giderken yolun sağına yanaşmak isterken yanlışlıkla yolun sol tarafına geçebiliyor, bunun sebebi direksiyonu yanlış yöne çevirmektir. Eğer sağa yanaşacaksak ilk önce direksiyonu sağa çevirmeliyiz, sonra sola çevirerek direksiyonu yavaş yavaş toplamalıyız. Yolda seyir halindeyken ve sağ şeridimizde gidiyorken önümüze duraklamış bir dolmuş yada otomobil çıkmışsa önümüzdeki araca yaklaşmadan dikiz aynalarını kontrol edip uygunsa hemen sinyal verip sol şeride geçip yolumuza devam etmeliyiz. Yolda giderken debriyajla gaza aynı anda basmamalıyız. Bu durum aracın yavaşlamasına ve gereksiz motor sesi meydana getirir. Yine debriyaj ile yaptığımız hatalardan birisi, vites değiştirirken bazen debriyaja sonuna kadar basmıyoruz. Seyir halinde de olsak durmuş vaziyette de olsa eğer vitese takacaksak debriyaja sonuna kadar basmalıyız. Aksi takdirde araç vitese geçmez.

Aracı durdururken de yine debriyaja sonuna kadar basmamız gerekir, zaten tam basılmazsa araç stop eder. Son vereceğim örnek ise; Yolda seyir halindeyken otomobille rampa çıkarken, aracın devrini düşürürsek, otomobil ileri geri yaparak çekişten düşer. Bu esnada hemen debriyaja basıp vites küçültmeliyiz, Yoksa araç stop eder.

 

Sonuç olarak; Aracımızı hep devirde kullanmalıyız. Debriyajın dilinden çok iyi anlamalıyız, Sabırlı olmalıyız, hemen pes etmemeliyiz. Yaptığımız bir hatadan ötürü üzüntü duymamalıyız. Seyir halindeyken yola odaklanmalıyız. Düz vitesli otomobillerde debriyajın çok önemli bir faktör olduğunu unutmamalıyız. Otomobil kullanmanın bir spor olduğunu düşünmeliyiz ve her sporun kuralları olduğunu unutmamalıyız!