Kalp krizi Nedir? Kadınlarda kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp krizi Nedir? Kadınlarda kalp krizi belirtileri nelerdir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Kalbi besleyen damarların birden tıkanmasına bağlı olarak kalpte bulunan kasların yeterli oksijen elde edememesi ve sonuç itibarıyla kalp dokusunda çeşitli hasarlar oluşması ile meydana gelen krize kalp krizi denir. Kan akımını sağlayan atardamarların yağ ve kolesterol gibi maddeler nedeniyle damar duvarlarında birikmesi sonucunda plaklar oluşur. Bu plakların oluşturduğu olaya damar sertliği adı verilir. Zamanla damarlar daralır plaklar üzerinde çatlaklar oluşur ve pıhtılar damarları tıkar.

 

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

 

  • Göğüs bölümünün orta kısmında kişiyi rahatsız edici sıkışma ağrı, basınç hissi, dolgunluk. Bu olay birkaç dakikadan fazla sürebilir krizin durumuna göre yok olur ve bir süre sonra tekrar oluşabilir.
  • Göğüste rahatsızlanma ya neden olacak kadar nefes darlığı veya göğüs rahatsızlığı oluşturmayan nefes darlığı.
  • Midede bulanmalar, soğuk şekilde terlemeler baş çarpmaları
  • Erkeklerde olduğu gibi Kadınlarda da en çok görülen belirti göğüs ağrısı ve rahatsızlığıdır.
  • Kollardan birinde ya da her iki kolda ağrı sırtta çenede boyunda ağrı

 

Bu veya buna benzer belirtiler kişi de görüldüğü anda vakit kaybetmeksizin en yakın sağlık kuruluşuna giderek kontrolden geçmelidir. Kalp krizi, bu tür belirtiler verebildiği gibi bazen kişi hiç fark etmeden de kendini gösterebilir. İzlediğiniz pek çok filmde aktörlerin soluk soluğa kaldı göğsünü tuttuğu ve yere düşüp çırpındığını hepiniz görmüşsünüzdür. Genel olarak kalp krizi erkeklerin geçirilebileceği düşünülse de çoğu zaman bayanlarda bu duruma maruz kalır.

Kalp krizi başka hastalıklarla karıştırılabilir

 

Uzmanlar kalp krizine erkeklerde göğüs üzerinde oturmuş bir fil hissi şeklinde tarif eder .Ancak kadınlarda bu durum göğüste baskı olmadan gerçekleşebiliyor uzmanlara göre bayanlarda göğsün alt kısmında ya da üst abdomende nefeste darlık, ağrı, bayılma baş dönmesi, basınç hissi, veya aşırı yorgunluk hissedilebilir şeklinde kalp krizi belirtisi olarak açıklamalar yapılmıştır.

 

Grip olduğunuzu düşünebilirsiniz

 

Bayanların ölümünde kalp krizi yüksek bir oran olmasına rağmen pek çok kadın belirtileri genellikle mide asiti, reflü grip ya da normal yaşantıda karşılaşılan hastalıklar ile karıştırabilirler. Pek çok kadın yaşadıkları ağrılardan kimseye bahsetmezler. Bunun başlıca sebebi ise çevrelerinden çekilmelidir. Kalp krizi yaklaşık olarak 43 saniyede bir dünya genelinde görülmektedir. Bu yüksek bir orandır Kalbe Giden atar damarlardaki oksijen ciddi şekilde azalırsa veya tamamen kesilirse bu durum yaşanabilir krizin oluşmasındaki başlıca neden atardamarların yağ ve kolesterol ile tıkanarak kan akışının yavaşlamasıdır

.