Kanser hastalığı ve metastaz tehlikesi

Kanser hastalığı ve metastaz tehlikesi

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Vücutta oluşan tümör, kitlesinden ayrıldıktan sonra kan ve lenf sistemi yolları ile vücuttaki diğer organlara yayılır. Yayılan bu bölgelerde ikinci tümörü oluştururlar. Tıpta bu olaya metastaz adı verilir.

Metastaz süreci nasıl gerçekleşir

Tümörden kopan bir hücrenin metastaz olayı gerçekleştirebilmesi için karmaşık bazı olayları aşması gerekir. Bu olaylardan birincisi kanser hücresinin ana tümörden ayrılması olarak sayılabilir. Tümörden ayrılan hücre dokuların arasından ilerleyerek kan ve lenf yollarına ulaşır.

Metastaz gerçekleşmesi nasıl olur

Kanserli hücrenin dokuların arasından geçebilmesi için protein yakıcı enzimler ile dokuları parçalaması böylece en yakında bulunan damarı kendine çekmesi gerekmektedir. İçerisinde bulunulan süreçte tümörlü hücre farklı bir dokuya geçer ve sonuç olarak yeni bir tümör oluşur. Bu sürecin adına anjiyogenez denilir. Oluşan yeni damarlanma kanser hücrelerine besin taşıdığı gibi aynı zamanda oksijen de taşır.

Metastazının belirtileri her zaman kendini göstermez. Bu durum kanserin bulunduğu organ ve dokuya göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda hastalar herhangi bir enfeksiyonun vermiş olduğu belirtilere benzer belirtiler gösterir. Kanser hücresi tespit edildiğinde hastalık iyice ilerlemiş olabilir. İştahsızlık, kusma, kilo kayıpları, boyun bölgesi ve mide bölgesindeki lenf bezlerinde şişmeler ve aynı zamanda şiddetli ağrılar, tekrarlayan ateşler gibi belirtiler metastaz kanser oluşumuna ait belirtiler olabilmektedir. Ancak kesin tanı için uzman bir doktora görünmek şarttır.

Kanser hastalarının tedavisi nasıl yapılır

 

Kanser rahatsızlıklarında yeni tedavi yöntemlerinden birisi metastazın bloke ile problemin ortadan kaldırılmasıdır. Metastazlı hücreler bloke edilirse tümör oluşumu ilerlemeyecek ve yeni dokulara ulaşamayacaktır. Böylece hastalığın ilerlememesi yönünde doğru bir adım atılmış olur. Bu tedavi üzerine akıllı ilaçlar olarak adlandırılmış tümör hücrelerinin sahip olduğu alıcılarına göre kendisine hedefleyen ilaçlar kullanılmaktadır.

 

Metastaz hastalığı farklı birçok organda gerçekleşebilmektedir. Bu organların başında karaciğer, beyin ve akciğer başlıcalarıdır . Bazı kanser türleri ise belirli organlar üzerinde metastaz yapabilmektedir. Ancak bu durum molekül mekanizması içerisinde halen araştırılmaktadır.

Vücutta bulunan kemiklere metastaz yapabilen pek çok kanser türü bulunur. Bunlar arasında prostat kanseri kemiklere metastaz yapabilmesi ile bilinir