Karne Kıskançlığının Sebebi Aileler

Karne Kıskançlığının Sebebi Aileler

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

 

 

Çocukların birbirlerinin kıskanma durumlarından birisi de karneler konusunda olmaktadır. Bir çocuk arkadaşının karnesinin iyi olduğunu görüp, arkadaşının ciddi şekilde kıskanabilmektedir. Bu durum derinlemesine incelendiği zaman, ciddi bir sorun haline dönüşmektedir. Zira bu duruma sebep olan esas etken, ailelerin karne konusunda çocukları sadece başarıya odaklamasıdır. Çocuk başarısız olduğu durumlarda bunu ailesini izah edememekten korkar ve arkadaşlarının kıskanabilir. Bu durumda bu tarz karne kıskançlığının sebebi aileler olmaktadır.

karne kıskançlığı

 

Ülkemiz eğitim konusunda zaten yetersiz kalmaktayken, üstüne bir de ailelerin yanlışları eklenince sorun daha da büyümektedir. Gerçek eğitimin her zaman ailede başladığını kesinlikle unutmamak gerekir. Çocukların başarı düzeyini tamamen bir karne gösteremez. Bir çocuk girdiği sınav esnasında psikolojik bazı sorunlardan dolayı başarısız olabilir ve bu durumda da çocuğun karnesine olumsuz bir not yansıyabilir. Çocukların karne notlarının sadece bir sınav değerlendirmesi olduğunu unutmamak gerekir. Karne notları zayıf olup da, çok yüksek noktalara gelen birçok ünlü isim vardır. Çocukların karnesini değerlendirirken bu durumları göz ardı etmemek gerekir.

 

karne kıskançlığı

Hele ki çocuğunuz daha çok küçük yaşlarda ve eğitim hayatının başlarında ise, çocuğu karne konusunda kesinlikle büyük bir güven aşılamanız gerekir. Aksi durumda çocuk bu konuda sürekli yalan söylemeye alışır ve ailesinden sürekli olarak korkabilir. Çocuğa karnesinin kötü gelmesinin, onun başarısız olduğunun göstergesi olmadığının bir şekilde izah edilmesi gerekir. Kötü karneyi alan bir çocuk hiçbir zaman, ‘ben başarısız bir öğrenciyim’ gibi bir düşünme içinde olmamalıdır. Bunu sağlamak da elbette öncelikle aileye düşer.

 

 

 

Çocukların karnesindeki başarının ya da başarısızlığın sadece çocuğa ait olmadığını unutmamalıyız. Çocuklar en ufak olumsuz bir havadan dahi etkilenebilir ve bu durum eğitim hayatlarına yansıyabilir. Özellikle aile içi şiddet ve kavganın fazla olduğu ailelerde, çocukların eğitim hayatında başarısız olması bunun en büyük göstergesidir.