Kış Lastiği Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Lastiği Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Lastikler, araçların yola tutunmasını sağlayan en önemli parçalardan biri olarak bilinir. Bu nedenle de güvenli sürüş sağlamak için mevsimsel olarak lastik değişimi yapılması oldukça önemli olacaktır. Özellikle de kış aylarında aracınızın yola tutunmasını sağlamak, kaygan zeminde fren tutuşunu sağlamak ve de yolda kalmamak için mutlaka kış lastikleri kullanılmalıdır.  Kış mevsiminde yaz lastikleri ile yola çıkmak çok büyük bir tehlike demektir. Çünkü yaz lastikleri soğuk havalarda iyiden iyiye sertleşir. Meydana gelen bu sertleşme, aracın yola tutumunu azaltmaktadır. Bu da bir çok kazanın yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Genel olarak sürücüler kış lastiği satın almak için ekonomik anlamda çok büyük bir masrafa girilmesi gerektiğini düşünmektedir. Fakat kış lastiği fiyatları bazı yerlerde oldukça avantajlı fiyatlar ile de satışa sunulabilmektedir. Bu nedenle de ihtiyaç sahiplerinin avantajlı fiyatların söz konusu olduğu dönemleri yakından takip etmeleri gerekmektedir. Peki kış lastiği satın alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Kış lastik fiyatları aslına bakıldığında en çok dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Çünkü gereğinden fazla yüksek fiyatlarla satın alınan ürünler, insanların ekonomik anlamda zorlanmasına neden olacaktır. Bu gibi durumlardan sakınmak adına öncelikle fiyatlara dikkat edilmelidir. Kış lastiği satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise; kullanım zamanıdır. Bu tarz ürünlerin genellikle Ekim ve Kasım aylarının sonlarında ve de Mart, Nisan aylarının başlarında kullanılması çok daha doğru olacaktır. Bu dönemlerin sonuna gelindiğinde ise kış lastiklerinin değiştirilmiş olması gerekir.

Kış lastiği satın alırken, lastiklerin tümünün aynı ayarda olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Eğer dört lastik kalitesi de aynı seviyede ise bu tarz ürünleri satın almak da herhangi bir problem olmayacaktır. Yine kış lastiği satın alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de diş derindiğidir. İyi bir üründe bu derinlik genellikle 3 mili metrenin altında değildir. Öyle ki 3 milimetrenin altında olan derinliklerin, aracın çekiş performansını son derece olumsuz şekilde etkilemesi de kaçınılmaz olacaktır. Bu koşullara dikkat edildiği takdirde oldukça konforlu bir kış sezonu geçirmek mümkündür.