Kitap Okumanın Faydaları

Kitap Okumanın Faydaları

0 Yazar: onlinestudentsforum

Kitap okumak günümüzde insanların çok nadir yaptığı bir aktivite haline geldi. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) verilerine göre 86’ncı sırada Türkiye var. TÜİK verilerine bakarsak ülkemizde kitap , ihtiyaç listesinin 235’inci sırasında yer almakta. Oysa ki faydaları saymakla bitmiyor.

1-Stresi azaltır kişiyi rahatlatır Çok yorucu ve stresli bir günün ardından 6 dakikalık bir kitap okumanın stresi %68 azalttığı bilimsel verilere göre açıklanmıştır. Aynı zamanda loş ışıkta okunan kitap elektronik aletlerden (telefon, tablet vb.) kat kat fazla zihnimizi dinlendirir.

2-Uyku kalitesini artırır Uykuya dalmadan önce okunan kitap , stresi azaltıp zihnimizi dinlendirir ve kişinin uyandığında daha dinç daha dinamik olmasına yarar sağlar. Bir nevi kişiyi ertesi gün için hazırlar diyebiliriz.

3-Hayal gücünü geliştirir Günlük yaşantımız çok yorucu , çok stresli belki de kalitesiz olabilir. Fakat kitap okurken bunlardan uzakta kendi düşlerimizde hayal gücümüzün yettiği yere kadar gidebiliriz. Kısacası kitap kendi hayal gücümüzle kurduğumuz bir dünyadır ve orada her şey biz ne dersek öyle olur.

4-Okumak bulaşıcıdır Scholastic’te yayınlanan bir rapora göre , orta okul çağlarına kadar kitap okuyan ebeveynlerin çocuklarının ileride düzenli bir okuyucu olduğu tespit edilmiştir.

5-Alzheimer riskini azaltır Alzheimer (unutkanlık) günümüzde özellikle 65 yaş üzerinde olan kişilerin sıklıkla yakalandığı bir hastalıktır. Şu sıralar toplumun %5’inde görülüyor ve bu küçük bir sayı değil. Bu yüzdeyi düşürmek ve kendimizi unutkanlıktan korumak için kitap okumak çok etkili bir yol.

6-Anlama ve kendinizi ifade etme kabiliyetinizi geliştirir Toplumumuzda sıklıkla yaşanan bir sorun kendini ifade edememeyi de kitap okuyarak önleyebilirsiniz. Kitap okumak kelime ve bilgi haznenizi genişletir bu nedenle karşımızdakini anlama, duygu ve düşüncelerimizi iyi bir iletişimle ifade ederek kendimizi anlatabilme kabiliyetimizi artırır. Lütfen unutmayın okumak için okumak zaman kaybından başka bir şey değildir , anlamak için okuyun.