Kpss ve dgs son 1 Hafta kala neler yapmalı ?

Kpss ve dgs son 1 Hafta kala neler yapmalı ?

0 Yazar: onlinestudentsforum

21 Temmuz Cumartesi Dikey geçiş sınavı DGS, 22 Temmuz günü ise Kamu seçme ve yerleştirme sınavı olan KPSS gerçekleştirildi, sınava son 7 gün içerisine girdiğimizde yapılması gereken mühim konuları sizlere Dgs adayı olarak açıklıyorum…Dgs öncelikle Meslek lisesi okumuş veya istediği 4 yıllık bölümü kazanamayınca 2 yıldan sonra Hayallere açılan bir umut kapısıdır.

 

Dgs geçmiş seneye göre 20 dakika daha uzun olacağını açıklandı. Toplamda 150 Dakika (2 saat 30 dakika) ancak 0.5 Net ham puan getirildi. Bunları son hafta tüyosu olarak vermeyeceğiz tabi bunları şimdiye kadar biliyor olmalısınız. Bizim bahsedeceğimiz son hafta neler yapmalıyız:

 

1-Geçmiş dönemki Dgs, ales sorularını kesinlikle göz atmadan sınava girmeyin. Yakın zamanda olan 2018 ales, yks, lgs sınavlarında çıkmış soruları inceleyiniz. Ve her gün muhakkak 1 adet sağlam bir kaynaktan deneme çözünüz, artık bu hafta konu çalışmak yerine kendinize sorulara bırakınız. Bu hafta size +10 net kazandırabilir.

 

Sınavdan önceki gün ne yapmalıyız:

sınav

Son gün artık 1 adet deneme çözüp konulara göz atıp fazla bir işlem yapmadan sınav zamanı gelmesini bekleyin. Beyin son gün yorulmamalı ve yediklerimize dikkat etmeliyiz.

 

Uyku düzeni:

 

Son hafta muhakkak sınav günü kalkacağınız saatten biraz daha erken kalkmalı, sınav günüymüş gibi her gün saat 10 da deneme çözmelisiniz. Bunu yaptığınızda beyin artık bunun normal bir şey olduğunu ve sınavda daha az stres yapmanızı sağlayacaktır.

 

Yeme içme:

 

Son hafta artık sizi zorlayacak yemeklerden uzak durun. Son gün bilmediğiniz farklı bir yiyecek türü veya içecek içmeyin… Sınav uzun bir süre. Sınava giderken sadece kimlik belgeniz ve giriş belgeniz ile gireceğinizi unutmayın.

 

Kpss girecek adaylar Dgs sınavından sonra muhakkak dgs sorularını edinip çözmelerini tavsiye ederim çok yılda kpss dgs aynı sorular sadece rakam değişerek sorulduğuna şahit olduk.

 

Sınav Yks gibi olur mu?

 

Zaten yks dgs ve alesden esinlemiş bir sınavı. Bu sene yks girmiş biri olarak yks çok güzel hazırlanmış tam bir yetenek sınavıydı. Dgs formatı da yks gibi olmasında hiç mahsur yok, zaten buna alışık olmanız bekleniyor.

Sınavda anında yapılması gereken taktikler:

 

Turlama taktiği, Sınavda muhakkak turlama yapınız. Süreyle yarıştığınız sınavda sizi içine çeken uğraştıran sorular olacaktır. Onlara zaman tanıyın. Onun yerine başka soruyla uğraştığınız zaman o soruya döndüğünüzde siz o soruyu daha rahat çözeceksiniz. Tüm dgs ve kpss adaylarına başarılar diliyorum.