Mutlu Evliliğin Sırları nelerdir?

Mutlu Evliliğin Sırları nelerdir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

Evlilik eskilerin deyimi ile kumar olmaktan çıkıp biraz karmaşıkta olsa bileşenlerin iyi kullanılması ve dozlarının ayarlanması ile oldukça mutlu ve uyumlu bir evlilik hayatının yaşanması mümkün.

Mutlu bir evlilik için hazırlanacak reçete de her şeyden biraz var. Onların karışımlarının eksik olması evliliği bitirmez ama sendelemesine sebep olabilir. Mutlu evlilik için biraz emek, biraz sabır, biraz fedakarlık, biraz uyum, biraz önemsenme gerekir.

Evlilik kararının verilmesinde sevgi saygı ve güven en önemli etkenlerden olup sürdürmek için ise bu değerlerin devam etmesine rağmen onları destekleyen başka değerlerinde bu bileşende yerini alması gerekir.

evlilik

İyi bir ilişki için ödün vermek ve hoşgörülü olmak kaçınılmazdır, barınma ve ekonomik şartlar, onaylanma ve destek verme, karşılıklı alma ve verme dengesini koruma ve bilme, sevgi, şefkat, beğenilme, onaylanma, bakılma ve arzulanma işte bu kavramların bir araya getirilerek oluşan karmaşık reçete doğru kullanıldığında evlilikte de mutlu huzurlu bir yaşam sizi bekliyor olacaktır.

İyi bir iletişim ve kişilerin birbirini tanımaları neyi neden yaptığını anlamada ve hoşgörü göstermede tartışmaların dozunun konuşma ses tonunda olmasına ve bazen alttan almaya sebep olur.  Evlilik öyle çocuk oyununda olduğu gibi olmadı sil baştan denecek kadar kolay bir yol değildir, hatta oldukça meşakkatli ve sabır gerektiren bir durumdur.

En kestirme yolları soruyorsanız o zaman size söyleyebileceğim, öncelikle kendinizi tanıyın, sevin, önemseyin ve dünyanın merkezine kimseyi koymayın.

Kimseyi değiştirmeye çalışmayın, olduğu gibi kabul edin, kimse kimsenin hakimiyeti altında yaşayamaz, ve sevgisini koruyamaz.

Yaşanılan sorunlar karşısında suçlamak yerine sorumluluk al, kendi payına düşen kısmını anla ve düzeltmeye çalış.

Haklı olmanız yaşanan sorunu yok saydırmaz. O zaman haklı çıkmaya uğraş vermek yerine mutlu olmaya odaklanın.

Kendinizi geliştirmek için karşınızdan bir teklif almayı beklemeyin bu durumu bir pazarlık haline getirmeyin. Herkes kendisinden sorumludur ve bu dünyada en zor şey bir başkasını isteği olmadan değiştirmeye uğraşmaktır.

Sorunları konuşurken, büyütmek, suçlayıcı, yargılayıcı ve küçük görücü tavırlar yerine dozunda ve çözüme odaklı olarak hareket etmek iyi bir evliliğin formülüdür.