Nikah Şekeri Nasıl Yapılır?

Nikah Şekeri Nasıl Yapılır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

Evlenmek büyük sorumluluk gerektiren eylemlerden biri olsa da, çiftlerin birbirlerine duydukları büyük aşk ve tutku ile verdikleri bu karar doğrultusunda oldukça özel anların yaşanması da kaçınılmaz olacaktır. Güzel bir evlenme teklifinin ardından evet yanıtı almış ya da vermişseniz o halde hazırlıklara başlamanız gerekmektedir. Bilindiği gibi iki çiftin hayatlarını birleştirme kararındaki ilk aşama nişandır. Yani ikililer ömür boyu birlikte olacaklarına dair birbirlerine söz verir ve yüzük takarlar. Artık neredeyse 1 sene sürecek olan hazırlıkların içerisine de girmişsiniz demektir. Nişan bitiminden sonra birbirlerini deliler gibi seven çiftlerin içini nikah telaşı kaplayacaktır. Bu telaş aslına bakıldığında zorlu bir süreç olarak bilinse de oldukça da tatlı ve heyecanlıdır. Çünkü sevdiğiniz adam ya da kadının hayatında ömür boyu yer edinmenize az kaldığı anlamına gelir. Bu bağlamda hazırlıkları tamamlarken her türlü detayın düşünülerek, özel kılınması şarttır. Peki nikahların olmazsa olmazları arasında yer alan nikah şekeri nasıl yapılır? Nikah şekeri seçerken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? Nikah organizasyonları için davetiye gerekiyor mu? Nikah organizasyonları kına ya da düğünden yaklaşık 1 ya da 2 ay önce gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle de nikah için özel davetiyelerin kullanılması gerekir. Nikah konseptini yansıtacak son derece havalı ve modern bir çok davetiye modeli vardır Bu modeller arasından seçim yaparken, tamamen kendi zevkinizi ve hayallerinizi göz önünde bulundurmaya özen göstermelisiniz!

Nikah şekeri bilindiği gibi özenli bir şekilde hazırlanması gereken önemli malzemelerdir. Genellikle fonksiyonel olarak üretilirler. Yani nikah şekerlerinin dağıtıldığı kişiler, bu tarz ürünleri ya buzdolabı magneti olarak kullanmaktadırlar ya da çerçeve olarak dekoratif bir malzeme yaratılabilmektedir. Hatta günümüzde çok daha farklı işleve sahip nikah şekerlerinin olduğunu görmek de mümkün. Binlerce model arasından, ne tarz bir fonksiyonel özelliğe sahip olacak ürünü seçmek içinse oldukça uzun zaman gerekmektedir. Çünkü her çift, sadece 1 kez yaşadıkları bu anın, özel ve güzel olmasını istemektedir. Bunun için de alışveriş yaparken aceleci davranmamak şarttır.Öyle ki zamana yayarak ve düşünerek, hayallerinizdeki konsepte uygun olan bir çok nikah şekerini ve de davetiye modellerini temin etmeniz çok daha kolay olacaktır. Peki özellikle de gelin adaylarının çok fazla merak ettiği nikah şekerleri nasıl yapılıyor? Nikah şekeri yapmak için hangi malzemelere ihtiyaç vardır? Günümüzde bir çok çift, kendi nikah şekerlerini kendileri yapmak istemektedir. Böylece hayal edilen alternatifleri de yerine getirmek kaçınılmaz olacaktır. Mesela son zamanların en çok beğenilen konsepti, köpek mamalı ya da tohum içerikli bir nikah şekeri hazırlamaktadır. Bu tarz ürünler hem sosyal mesaj yönünden güçlü olmakla birlikte, hem de dünyaya olumlu yönde katkı sağlayacak olan ürünlerdir. Genel olarak ise doğa ve hayvan sevgisi olan çiftler için ideal ürünlerden biridir diyebiliriz.

Nikah şekerinin seçilmesinden sonra ise sıra düğün ve kına alışverişine gelecektir. Aslına bakıldığında en zorlu süreç tam olarak bu zamanlardır. Öyle ki her genç erkek ya da her genç kadın, hayatlarında sadece 1 kez yaşadıkları düğün gibi özel bir anın, hatırasını ömür boyu hissetmek isterler. Bu nedenle de tıpkı rüyalardaki organizasyonlar gibi bir eğlence planlamak için uzun süre çaba sarf etmektedirler. Fakat bu planlama sürecinde düşünülmesi gereken en önemli husus ekonomidir. Özellikle de ucuz davetiye seçmek oldukça önemli olacaktır. Davetiye piyasasına bakıldığında oldukça uygun fiyatlı olarak satılan bir çok davetiye modeli vardır. Ancak bu modeller, hayal ettiğiniz ya da hazırladığınız düğün konsepti ile örtüşüyor mu, iyice değerlendirilmelidir. Aynı zamanda daha ekonomik ürünler için bazı şeylerden de kısmak mümkündür. Mesela davetiye kağıtları birbirlerinden farklı kalitelerde olabilmektedir. Ancak tercih edilen kağıtların da çok düşük kaliteli olmamasın dikkat edilmelidir. Çünkü davetiyeler kişilerin ömür boyu saklayacakları önemli hatıralardır. Hatta bazı zamanlarda çerçeveletilerek duvarlarda dekor ürünü olarak dahi kullanılmaları mümkündür. Bu nedenle seçim yapmadan önce iyice düşünülmesi gerekmektedir. Akabinde ise düğün konseptini de göz önünde bulundurarak, farklı kategoriler incelenmeli, mümkün olan en güzel davetiye modelini bulmak için çaba sarf edilmelidir. Çünkü bunu yaptığınıza asla pişman olmayacaksınız!