ÖĞRETMENLERİMİZİN DEĞERİ

ÖĞRETMENLERİMİZİN DEĞERİ

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Sevgi, her şeyden önce emek ister. Başından sonuna her daim uğraşmayı yanında olmayı gerektirir. Öğretmenlik mesleği de böyle bir meslektir. Uzun uğraşlar sonucunda emeğinizin dileğinizin, küçücük fidanlarınızın sabırla büyüyüp yeşermesini ,dallarını açmasını beklemektir.

 

Sevgi, emek ve tabi ki samimiyet. Bunlar çok önemlidir. Bir fidanın büyüyüp gelişmesi için cansuyunu verdikten sonraki bekleyiş çok güzel ve çok özeldir.

 

Bu gelişime şahit olmak anlatılamayacak bir duygudur. Ancak sevgi ve şefkat dolu kalplerde yeşerebilen bir sevgidir bu…

 

Öğretmenlik bu yüzden çok özel bir meslektir, önemli ve uğraş isteyen ehemmiyet gerektiren bir görevdir.Yürekleri sevgi dolu ve sabretmesini bilen insanlara verilmiş güzel bir hediyedir.Bildiklerini aktarabilmek ,anlatabilmek , ışığını yansıtabilmektir. Önemli olanın samimi bir gülüş,bir dokunuş olduğunu hissettirebilmektir.

 

Bu işi yaparkenki dikkat ve hassasiyet öğrencilerin gelişiminde büyük bir etmendir.

 

Öğrencilerin,bilgiye bilmeye olan ilgisini artırabilmek, bilinmeyeni anlatabilmektir öğretmek. Önemli olanın bildiğini yansıtabilmek olduğunu bilmek ve çocukların ,öğrencilerin gözlerindeki ışığı parıltıyı görebilmektir. Öğretmenlik,saygılı,sevgili, hayat dolu, bakabilen gözleri yetiştirebilmek ve onları kaybetmemektir.

 

İşte bu yüzden öğretebilmek çok güzel bir meziyettir, öğretmenlikte aynı şekilde çok özel ve çok kutsal bir meslektir.Bir,on hatta yüzlerce fidanın yeşerişini hayata tutunuşunu , yaşama alışmalarını seyretmek ve onları büyük bir dikkatle gözlemlemektir.

 

Küçük ,ince bir saptan oluşan fidanları doğru ve tıpkı bir elif gibi dimdik,başını zalimliğe haksızlığa eğmeyen bir şekilde yetiştirebilmektir.

 

Öğretmen olmak sadece okul dersi öğretmek demek değildir. Sevgiyi,saygıyı ve diğer ahlaki değerlerimizi de göstermek ve öğretebilmektir.Bu yüzden öğretmek, öğreten olmak çok ince ve hassas bir iştir.

 

Aynı zamanda çok değerli, çok narin ve çok kutsaldır.Öğreten olabilmek , örencilerin gözlerindeki ışığı,sevgiyi,küçük çocuğu görebilmektir.Topluma, insanlığa yararlı bireyler yetiştirebilmektir.Bu çok büyük bir sorumluluk ve aslında çok önemli bir vazifedir.Öğretmenler insanlığa faydalı olabilen,ahlaklı,saygılı, doktorlar mühendisler hakimler…yetiştirenlerdir.Öğretmenlerimizin hayatımızdaki yeri ve değeri bu yüzden çok büyüktür.

öğretmen

Onlar saygı duyulması gereken çok önemli bir vazifeyi kalplerinde yüreklerinde taşıyan, samimi insanlardır.

 

Kadını ile erkeği ile genci ile yaşlısı ile hayatımızdaki değerleri oldukça fazladır. Kalplerinde,sevgiyi,şefkati büyük bir arzuyla taşıyan ve gittikleri her yere ,her köye, her beldeye bu arzularını götürmeyi amaç bilmiş güzel insanlardır.

 

Hayatımızdaki bize bir kelime bile öğreten bu aydın insanların değerini her zaman bilelim ve öğrenmeye öğretmeye olan ilgimizi samimiyetimizi hiç bir zaman kaybetmeyelim dileklerimle.

 

Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun…