Okul Başarısını Etkileyen Sebepler

Okul Başarısını Etkileyen Sebepler

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Ebeveynler çocuklarının okul hayatlarında başarılı olması için tüm ayrıntılara önem vermektedir. Okul zamanında pek çok aile ellerinden geleni fazlasıyla yaparak çocuklarının başarısı için uğraşmaktadır. Bununla beraber pek çok aile çocukların okul öncesi genel sağlık muayenesinden geçirmesi gerekir.

 

Konu hakkında açıklama yapan uzmanlar okul zamanında ihmal edilmemesi gereken muayenelerin yapılması gerektiğini söyledi.

 

Kansızlık Problemi

 

Ülkemizde yaklaşık olarak her 100 çocuktan 40’ında kansızlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık tedavi edilmemesi durumunda gelişmede gerileme sorununa neden olmaktadır. Bu sorun nedeniyle fizik ya da matematik zekasında da azalma problemlerine neden olmaktadır. Beyine giden oksijen azalması sebebiyle okul başarısını düşüren tehlikeler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Alerji Sorunu

 

Sonbahar mevsiminde bu problem sıklıkla görülmektedir. Çocuklarınızın alerjisi sorununa karşı okul öncesi alerji uzmanına götürmeniz tavsiye edilmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda alerji problemi burun tıkanıklığı, üst ve alt solunum problemlerine neden olmaktadır.

 

Dikkat Problemi

 

Dikkat eksikliği okul döneminde en önemli problemler arasında bulunmaktadır. Aileler özellikle çocuklarının derslere konsantre olmamasına neden olmaktadır. Bununla beraber öğrenciler çabuk sıkılması nedeniyle sıkıntı yaşayabilmektedir. Bu tür sorunlar yaşamanız durumunda mutlaka uzman bir hekime gitmeniz gerekir.

 

Görme Problemi

 

Çocuklarda yaşanacak görme bozukluğunun önüne geçmek için muayene gerekmektedir. İyi şekilde göremeyecek olan çocuklar üzerinde öğrenme bozukluğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle okul döneminde mutlaka hekimlere çocuklarınızı getirmeniz gerekir.