Okula uyumu Kolaylaştırmanın Yolları Nelerdir?

Okula uyumu Kolaylaştırmanın Yolları Nelerdir?

0 Yazar: onlinestudentsforum

Okula uyum

Bazı çocuklar için okula uyum sağlamak kolay olabilsede bir kısmı için bu süreç biraz sıkıntılı gerçekleşebilmektedir. Bu zor süreci atlatmak aslında biraz sizin, biraz da çocuğunuzun elinde olan bir durum.

Bebeklikten başlayarak gözünüz gibi baktığınız çocuğunuz büyüdü ve artık okul zamanı geldi. Artık bu yıl ilk kez okula başlayacak. İçinizde garip bir heyecan… bu heyecan daha sonraki yıllarda sizde kaybolsa da çocuğunuzda tatil sonrası okula dönüş olacağı için her yıl yenilenecektir. Peki okula dönüş bir kabus mu olacak yoksa bir özlem sonrası gelen sevinç mi?

Okul hayatına başlamak bazı çocuklar için bir heves olabileceği gibi bazıları içinde zorlu bir süreç olabiliyor. Çocuk uzmanı psikologlara göre okula başlama anı ve okula uyum sürecinde meydana gelen sorunlar çocuklar ve aileleri ile birlikte atlatılmalıdır. Ailelilerin okula başlama sürecinde  çocuklarının yanlarında olmasını gerektiğini belirten psikologlar bu sürecin gözlemle atlatılabileceğini belirtmekteler.

Okula yeni Başlayan çocuklara Nasıl Davranılmalıdır?

Aileden ayrılarak okula başlaması açısından bakarsak bir çocuğun ilk sosyalleştiği yer okuldur. Çünkü okul sürecinde ilk kez aileden sonra kendisine yeni bir çevre oluşturacaktır çocuklar.

Çocuklardan bazıları okul öncesinde eğitim alırken bir kısmı da 1. Sınıf ile okul hayatına başlamaktadır. İlk kez anaokuluna başlamak çocuklar için zorlu bir süreç değildir aslında. Nedeni anaokulunun daha çok oyun üzerine olmasından ve çocuk için eğlenceli bir ortam oluşturmasındandır. Bu açıdan yaklaşırsak birden çocuğun eğitim odaklı olarak okul hayatına başlaması zor gelebilir. İlk kez kalabalık bir sosyal ortamla tanışan çocuk daha bu şoku atlamadan birde eğitim öğretim ile tanışınca bazen kaldıramayabiliyor.

İlk kez okul  hayatının içerisine giren bir çocuğa karşı yapılması gereken, okulun sıkıcı bir ortam olmadığı mesajının verilmesidir. Kimi zaman okula başlayan çocuklar artık oyun zamanlarının bittiğini düşünebilir. Bundan sonra hep hayatlarında zorluk olacağı hissine kapılabilir. Bu durumda daha başlangıç aşamasında okuldan soğumaya neden olabiliyor.