Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

İkinci el ya da sıfır araç almadan önce mutlaka oto ekspertiz raporunun incelenmesi gerekmektedir.. Oto ekspertiz bilindiği gibi satın alınması düşünülen araçlarsa olası eksiklikleri, ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek masraflar, aracın hasar kaydını ortaya çıkarmak amacıyla, profesyonel ekipmanlarla uzmanlar tarafından yapılan incelemeye denilmektedir. Günümüzde teknolojinin çok daha hızlı bir şekilde ilerlemesi eksper hizmetinin çok daha profesyonel ve kısa sürede yapılmasına vesile olmuştur. Bu hizmetin temel amacı ise şüphesiz ki, kişilerin özellikle de ikinci el araç satın alma işlemlerinde mağdur olmalarının önüne geçmektir. Güngören Oto Ekspertiz gibi firmalar aracılığı ile alanında uzman ve deneyimli kişilerden ekspertiz hizmeti almak mümkün olacaktır. Peki ekspertiz hizmeti nasıl yapılır? Ekspertiz hizmeti alabilmek için neler yapılması gerekiyor?

Ekspertize girecek olan araçların mutlaka temiz bir şekilde ilgili kuruma getirilmesi gerekmektedir. Servise getirilen araçların temiz olmaması durumunda, yapılan boya kontrolleri de sağlıklı olmaz. Güngören Ekspertiz firmasının servisine getirilen tüm araçlar, temiz olduğu takdirde ilk olarak süspansiyon testine tabi tutulmaktadır. Yapılan test profesyoneldir. Yani aracın 4 tekerleği de bilgisayarlı makineler ile kontrol edilmektedir. Süspansiyon testinin yapılmasındaki temel amaç ise, araç lastiklerinde direnç kaybının olup olmadığı, görevini aksatmadan yerine getirip getirmediğinin ortaya çıkarılmasıdır. Süspansiyon testinin bitiminden sonra ise Tüv Türk muayene işlemine girişilir. Bu da aracın fren kontrolü yapılması anlamına gelecektir.

Elbette ki araçlardaki en önemli parçalardan biri de fren sistemidir. Bu nedenle fren sıkma değerlerinin makine ile test ediliyor olması, araçların fren sağlığını da ortaya çıkaran önemli bir husus olacaktır. Oto exper, üçüncü aşama kontrollerine geldiğinde ise aracın dynometre testini yapar ve sonuçları incelemeye başlarlar. Dynometre, motorların kondisyonunun test edilmesidir. Bu işlem öncesinde ise lift işleminin yapılmış olması şarttır. Lifte kaldırılan araçların bir yandan da şanzımanları detaylıca incelenir.  Yağ kaçağı, eziklik ya da kırıklık var mı, araç darbe almış gibi soru işaretleri bu aşamada aydınlatılacaktır. İkinci el araç satın alacak kişilerin, herhangi bir sıkıntı yaşamamak ve sağlıklı bir araç satın almak için mutlaka eksper hizmeti alması şarttır.