OYUN BAĞIMLILARININ SAYISI MADDE BAĞIMLILARININ SAYISINI GEÇTİ!

OYUN BAĞIMLILARININ SAYISI MADDE BAĞIMLILARININ SAYISINI GEÇTİ!

0 Yazar: onlinestudentsforum

 

 

Dünya Sağlık Örgütü oyun bağımlılarını akıl hastalığına sahip bireyler olarak nitelendirmeye hazırlanıyorken, özellikle yaşları küçük olan çocukların teknoloji kıskacı altına girdiğini ve burada en önemli görevin ebeveynlere düştüğünü dile getiriyor. Son yapılan araştırmaya göre, dünyada gençlerin yaklaşık yüzde onu oyun bağımlısı ve bu sayı uyuşturucu nedeniyle esaret altında olan birey sayısından bile yüksek.

oyun

 

Dünya Sağlık Örgütü, kısaltılmış adıyla WHO, en son 1990’da yenilenen The International Classification of Diseases yani Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması teşhis kılavuzunun 2018 yılında güncelleneceğini ve oyun oynama bağımlılığının da klavuzda ‘’akıl hastalığı’’ kategorisi altında yer alacağını bildirdi. Bilim adamları, kişileri yalnızlaştıran, sorunlu bireyler haline getiren ve bu bireyleri ileride klinik vakalar olarak görebileceğimiz kişilere dönüştüren teknolojik bağımlılığa karşı uyardı.

 

 

ALGI BİR BOYUTA İNİYOR

 

Teknoloji her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da özellikle küçük yaşlarda teknoloji ile çok fazla haşır neşir olmak, algıda boyutlandırma yeteneğinin azalmasına neden oluyor. Algılarımız gelişemiyor ve bu durum beynin gelişimini de negatif yönde etkiliyor. Daha bir kaç aylıkken teknoloji ile tanıştırılan ve buna mahkum bırakılan bebekler , maalesef beynin gelişiminin önemli olduğu bu evrelerde dezavantajlı olarak hayata başlıyor. Sanal hayat çocuklarda gerçek hayatta kullanılması gereken becerilerden yoksun büyüyor ki bunlardan en önemlisi sosyal beceriler. Özellikle yeni neslin bu konularda sıkıntılar yaşadığını görüyoruz.”

oyun

 HERKES İNTERNET BAĞIMLISI

 

TÜİK verilerini incelediğimizde görüyoruz ki, 16-24 aralığında yaşa sahip bireylerin internet kullanımı 2005 yılında yüzde 25 iken 2017 yılında yüzde 90’ları bulmuş durumda. Verileri incelemeye devam ettiğimizde bu oran, 45 yaşından sonra %50, 55 yaşından sonra ise %25’lere düşmekte. Fakat İnternet ve oyun bağımlılığı ile ilgili Türkiye genelinde yakın bir zaman diliminde yapılan geniş ölçekli bir çalışma yok. Ama yurt dışı çalışmalarında gösterilen gençlerin % 90’ı internet ve oyunu kısmi süreli kullanırken, ’u internet ve oyun bağımlısı olarak değerlendirilmekte. Bu oran ise uyuşturucu madde bağımlılığından daha da yüksek bir orandır.”